Citroën Berlingo 1.6 HDi: (Ne)odchádza

Redakcia, 01.07.2008
Ani po rokoch a napriek nástupcovi, ktorý už klope na dvere, nestratil Citroën Berlingo nič zo svojej zaujímavosti a ostáva stále v ponuke. Aj s motorom 1.6 HDi.

Ani po tom, ako na slovenské cesty vybehne nová generácia, sa tá aktuálna neprestane vyrábať a predávať. Novinka bude technicky vyspelejšia a celkovo modernejšia, ale samozrejme aj patrične drahšia, čím sa zo staršieho Berlinga stáva ekonomicky prijateľnejšia alternatíva.

Ak si takéto auto kúpite s vyhliadkou na dlhé ročné kilometráže, ktoré vám dokážu vyrovnať zvýšené obstarávacie náklady, nemáte prečo váhať a vyberiete si niektorý z úsporných naftových motorov. V nami testovanom aute si typicky francúzsky kultúrne klepkala silnejšia jednašestka HDi z dvoch dostupných, disponujúca maximálnym výkonom 66 kW (90 k). A musíme poznamenať, že Berlingo má šťastie, pretože pri nie najlepšom odhlučnení by čokoľvek iné než príkladne kultúrny chod robilo cestovanie akusticky už dosť neprijateľným.

Inak musíme ale túto pohonnú alternatívu iba chváliť. S prázdnym autom máte pocit, ako keby pod prednou kapotou hrabalo kopytami podstatne väčšie stádo. Istou mierou tomu pomohla aj pomerne krátko sprevodovaná prevodovka, nie zase však až tak krátko, aby to robilo paseku pri nárokoch na palivo.

Počas testu sme jazdili väčšinou s prázdnym alebo len občas nanajvýš s poloplným autom a štýlovo sme sa snažili vžiť do roly pragmatického vodiča, ktorý si takéto niečo kúpi. Výsledkom bol veľmi slušný priemer spotreby hlboko pod hranicou šiestich litrov. Básniť o veľkom vnútornom priestore takéhoto auta by bolo ako nosiť drevo do lesa, tých maximálnych 2800 litrov však stojí aspoň za stručnú pochvalu. A páčila sa nám aj šikovná presúvateľná deliaca mreža.

Ak ste takéto auto ešte nemali, ale uvažujete o tom, je dobré, aby ste vedeli, že sa zázraky nekonajú a jeho pozoruhodne vysoká úžitkovosť si vyžiadala daň v trochu horšom komforte cestovania (napríklad už spomenuté slabšie odhlučnenie, ktoré platí aj pre podvozok a aerodynamiku) a citeľne horšej presnosti ovládania, či už je reč o riadení alebo radení.

Text: Ladislav Malák
Foto: PANER (1) a autor

HODNOTENIE: * * *

Plusy
Ťah a kultúra chodu motora, sprevodovanie, spotreba, obrovský a variabilný vnútorný a batožinový priestor, posuvná deliaca mreža

Mínusy
Odhlučnenie motora, podvozka a aerodynamiky, nepresné radenie a riadenie

Technické údajeMotornaftový 1.6 R4Zdvihový objem1560 cm3Výkon66 kW/90 k pri 4000 ot/minKrútiaci moment215 Nm pri 1750 ot/minKarosériaDĺžka x šírka x výška4137x1724x1810 mmRázvor2693 mmBatožinový priestor233/876 lJazdné výkonyMaximálna rýchlosť160 km/hZrýchlenie 0-100 km/h12,9 sSpotreba počas testu143 g/kmEmisie CO25,6 l/100 kmCenaZákladná cena verzieod 672 000 Sk s DPH