VIDEO: SsangYong Torres ponúka najviac auta za najmenej peňazí
SsangYong opäť potvrdzuje pozíciu značky, ktorá motoristom ponúka skutočne veľa muziky za málo peňazí.
Vydané Text: Peter Orosz
Nové autá sú dnes najdrahšie za ostatných 15 rokov. Dôvody poznáme – pandémia, inflácia, čipová kríza. SsangYongu sa však nejakým zázrakom podarilo predstaviť úplne nový model, ktorého cena sa začína na úrovni lepšie vybavenej Fabie, no rozmermi prekonáva Kodiaq. Podobne agresívnu cenovú politiku neponúkajú ani čínski výrobcovia, čo môže vyvolávať množstvo otázok súvisiacich s kvalitou a šetrením nákladov.
Faktom zostáva, že samotná automobilka bola vo finančných problémoch už ostatných 20 rokov a vôbec by nás neprekvapilo, keby v Južnej Kórei existovalo porekadlo krachuješ častejšie než SsangYong. Značku si ako horúci zemiak prehadzovali Číňania, Indovia či dokonca Američania. Najnovšie kontrolu nad značkou prebral juhokórejský koncern KG Group, ktorý má ambíciu SsangYong nielen udržať pri živote, ale dokonca rozšíriť jeho vplyv na niektorých rozvojových trhoch.
VIDEO
ŽIADNA KÓPIA
Ani pomerne dramatické domáce procesy automobilku nezastavili pri budovaní dobrého mena v Európe a na Slovensku. Posledné modely nás neprestávajú prekvapovať kvalitou, spracovaním a skvelou hodnotou za peniaze. Najnovší model však vzbudzuje pozornosť najmä dizajnom. Toľko vytočených mužských krkov sme nevideli ani počas testovania tých najluxusnejších limuzín. Okoloidúci nás pravidelne zastavovali aj na parkovisku, kde sme museli vysvetľovať, že nejde o Jeep ani Land Rover. Napriek tomu nemôžeme Torres označiť za lacnú kópiu. Mnohí zabúdajú na skutočnosť, že aj SsangYong má bohatú off-roadovú históriu, z ktorej do veľkej miery čerpá aj dizajnový jazyk modelu Torres. Napríklad predná maska s kombináciou šošovkových a horizontálnych svetlometov môže pripomínať model Korando z prelomu milénia.
Nedajte sa však oklamať drsným vzhľadom. Torres nie je vyslovene off-roadový špeciál a niektoré dizajnové prvky majú výhradne estetický charakter. Príkladom môžu byť nášľapy z obyčajného plastu na kapote, ktoré nie sú stavané na hmotnosť dospelého človeka. Môžu však slúžiť na upevnenie ľahších predmetov na streche. Pekným funkčným detailom je červená krytka na prednom nárazníku, za ktorou sa ukrýva otvor ťažného oka. Vynikne tiež masívny a farebne odlíšený C-stĺpik, či tvar veka batožinového priestoru imitujúci rezervu.
PRIESTOROM NEŠETRÍ
Za ním sa ukrýva gigantický batožinový priestor so základným objemom 703 litrov (až 839 litrov bez dojazdovej rezervy). Po bokoch však chýbajú praktické doplnky ako napríklad háčiky či 12 V zásuvka. Roletka batožinového priestoru je navyše umiestnená pomerne nízko a nemá vodiace koľajničky. Základný objem môžete v prípade potreby zväčšiť sklopením zadných polohovateľných operadiel až do roviny a bez nepríjemného schodu. Pochvalu si rovnako zaslúži prítomnosť dojazdovej rezervy pod dnom batožinového priestoru.
Rovnako nadštandardná je priestorová ponuka na zadných sedadlách. Dvojmetroví dlháni sa dozadu zmestia aj s klobúkom na hlave. Samozrejme, nechýbajú drobnosti ako stredová opierka na ruky, slnečné clony, USB vstupy, vyhrievanie sedadiel či výduchy klimatizácie. Chválime tiež nastaviteľný sklon operadiel a tvar sedákov.
Skvelé priestorové podmienky a dobrý posed nájdete aj vpredu. Ak nás niečo pri SsangYongoch dokázalo vždy prekvapiť, tak je to úroveň spracovania interiéru a použité materiály. Každý model pôsobí v interiéri hodnotnejšie, než by tomu napovedala cenovka. A to isté platí aj pre Torres.
Základ tvoria mäkčené plasty na palubnej doske, kovový dekor a decentná imitácia karbónu. Celkový dojem kazí len čierny lesklý plast okolo hlavného displeja a vo dverách s vysokou náchylnosťou na škrabance. SsangYong rovnako uprednostnil moderný tvar volantu s výrazne zrezaným vencom, ktorého tvar pri dlhšej ceste nabáda k nesprávnemu držaniu. Ergonómia ovládania je však v poriadku. Výrobca ponechal základné fyzické tlačidlá ako aj samostatný displej pre klimatizáciu pripomínajúci riešenie od Audi.
ZNÁMA KOMBINÁCIA
Torres do veľkej miery zdieľa techniku s Korandom. Vďaka tomu sa inžinierom podarilo ušetriť finančné prostriedky pri vývoji a zároveň nič zásadné nepokaziť. Ku Korandu má Torres mimoriadne blízko aj jazdnými vlastnosťami. Napriek veľkosti pôsobí za volantom pomerne ľahkým dojmom aj vďaka pohotovostnej hmotnosti pod 1 700 kilogramov. Samotný podvozok predstavuje dobrý kompromis medzi stabilitou a komfortom. Auto dokáže absorbovať veľké množstvo škaredých nerovností z cesty, ale zároveň sa prílišne nenakláňa, ani nevlní. Od 20-palcových diskov kolies by mnohí očakávali horší jazdný komfort, no nepredstavujú zásadný problém ani v meste.
Náznaky šetrenia počuť v podobe horšieho odhlučnenia kabíny. Viac než od podvozka preniká do interiéru aerodynamický hluk. Už pri diaľničnom limite citeľne stúpa hodnota decibelov, za čo čiastočne môže samotný tvar karosérie.
Vyslovene priemerné je však pohonné ústrojenstvo. Konkrétne máme na mysli kombináciu 1,5-litrového motora s automatickou hydromeničovou prevodovkou Aisin. V porovnaní s dvojspojkovou alternatívou reaguje hydromenič o niečo pomalšie – napríklad pri približovaní sa ku kruhovému objazdu prevodovka vyradí a následne nestíha zareagovať na promptné zošliapnutie akcelerátora. Oneskorené a nekonzistentné sú tiež rozbehy z križovatky a predbiehacie manévre na okreskách. Zatiaľ čo v niektorých momentoch nedokáže dostatočne podradiť, inokedy udržiava vysoké otáčky zbytočne dlho. Dojem z prevodovky nezlepšuje ani klasický štart-stop systém. Ten môžete, našťastie, jedným dotykom vypnúť.
Samotný motor už veľmi dobre poznáme z iných kompaktných modelov značky. Štvorvalec pôsobí živým dojmom najmä v meste a pri nižších rýchlostiach, no v tak veľkej karosérii sa maximálny výkon 120 kW dokáže rýchlo stratiť. Športovec z neho nebude, ale od brzdy premávky má ešte ďaleko. Po prevzatí surového auta v zábehu svietila na palubnom počítači hodnota až 12 litrov/100 km. Mimo zastavenej oblasti klesol priemer na zhruba 9,5 l/100 km. Sme presvedčení, že spotreba po riadnom zabehnutí ešte klesne. Nižšiu spotrebu ponúkne variant s predným náhonom a manuálnou prevodovkou, ktorý môže ušetriť až 1,5 l/100 km.
Napriek priemernej dynamike a pomalšej automatickej prevodovke predstavuje Torres mimoriadne sympatickú, priestrannú a pohodlnú alternatívu pre motoristov, ktorí zatiaľ nie sú pripravení na vlnu elektrifikácie.
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!