Citroën C-Zero: Na elektriku nie sme pripravení

Redakcia, 08.09.2011
KRÁTKY TEST: Citroën C-Zero nám poodhalil problémy, ktoré sa dotknú väčšinu elektromobilov. Ak má byť elektrina hybnou silou budúcnosti, musíme vyriešiť ešte niekoľko zásadných prekážok.

Jazdenie s elektromobilom nie je v podstate ničím výnimočným. Volantom krútite rovnako, pedále sú tiež tie isté, volič jazdného režimu je porovnateľný s pákou automatickej prevodovky. C-Zero konštrukčne vychádza z japonského superdrobca Mitsubishi i-MiEV, takže na naše pomery je trochu úzke. Interiér je konštruovaný pre štvoricu pasažierov kompaktnejších rozmerov. Naše urastené figúry rýchlo odhalili limity v rozsahu nastavenia sedadla vodiča či priestoru za ním. K pohodliu za volantom neprispieva ani pevný stĺpik riadenia. Komfort obsluhy má tiež zopár múch. Základná orientácia je rýchla, ešte aj pri indikátore stavu batérie výrobca nechal symbol pumpy. Ocenili by sme však väčšie tlačidlá na rádiu či logickejšiu polohu spínača vyhrievania vodičovho sedadla. Ten je kdesi pod volantom a treba ho jednoducho nahmatať.

Jazdné vlastnosti C-Zera sú definované jeho rozmermi, pohonným ústrojenstvom vzadu a uzučkými prednými pneumatikami. V meste je teda príjemne obratné, pri vyšších rýchlostiach (stačí 80 km/h) však citeľne stráca stabilitu a ochotu zatáčať. Na mokrej vozovke čakajte pretáčavé sklony, ktoré sa nekrotia práve najľahšie. Komfort pruženia je priemerný, tuhá náprava vzadu má svoje limity.

Spotrebu energie a teda aj potenciálny dojazd môže vodič výrazne ovplyvniť. Stačí zapnúť klimatizáciu a hneď je na displeji o 10 km menej. Naopak, pri úspornej jazde máte potenciál aj na 140 km. Za realitu považujeme hodnotu 100 km, ktorá v mestskej premávke postačí na jeden až dva dni. Potom sa treba pripojiť do siete. Tento moment (z bežnej siete trvá dobíjanie minimálne šesť hodín, rýchlonabíjačky sú u nás neznámym pojmom) spolu s cenou na úrovni 35 000 eur zatiaľ Citroën aj jeho súrodencov z premávky diskvalifikuje.

Text: Martin Ruisl

Foto: PANER

HODNOTENIE: **

Plusy

Obratnosť, primeraný vnútorný priestor, bezhlučná prevádzka, relatívne dostatočný dojazd.

Mínusy

Nulová infraštruktúra, vysoká cena, dlhé dobíjanie, nestabilné jazdné vlastnosti, obmedzený komfort, dojazd veľmi závislý od štýlu jazdy.

Karoséria

Dĺžka × šírka × výška: 3 475 × 1 475 × 1 608 mm, rázvor 2 550 mm, pohotovostná/celková hmotnosť 1 120/1 450 kg. Batožinový priestor 166/860 l, nominálna kapacita akumulátorov 15,2 kWh.

Podvozok

Vpredu náprava typu McPherson, vzadu tuhá náprava, brzdy vpredu kotúčové s vnútorným chladením, vzadu bubnové. Pneumatiky 145/65 R 15 vpredu a 175/55 R 15 vzadu. Pohon zadných kolies, jednostupňová prevodovka.

Motor

Synchrónny elektromotor s magnetmi s permanentným budením, výkon 49 kW (pri plnom nabití akumulátorov), priemerný výkon 35 kW pri 2 500 – 8 000 ot./min., krútiaci moment 180 Nm pri 0 – 1 800 ot./min.

Jazdné výkony

0 – 100 km/h 15,9 s

Max. rýchlosť 130 km/h

Spotreba 13,5 kWh/100 km

Dojazd 130 km

Cena

Základná cena 35 460 €

Testovaný exemplár 35 870 €