Ford prichádza s novinkou, ktorá môže mnohým zdravotne znevýhodneným majiteľom elektrických áut uľahčiť život. Automobilka totiž predstavila automatizované nabíjanie ovládané aplikáciou v smartfóne.
V dobe nastupujúcej elektrickej éry automobilového priemyslu sa viacerí výrobcovia snažia o čo najprívetivejšie a najjednoduchšie používanie ich vozidiel. Elektromobilita pritom so sebou prináša viacero výziev. Niektoré z nich sú ťažšie, iné zase ľahšie na vyriešenie.
Jednou z nich sa zaoberá aj Ford, ktorý sa rozhodol, že používanie elektrických áut výrazne uľahčí ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Dopomôcť mu k tomu má robotická ruka vyvinutá Technickou univerzitou v Dortmunde.
### Nápad vďaka prieskumu
Ford si pred časom nechal urobiť prieskum v poli zákazníkov so zdravotným znevýhodnením, ktorý bol zameraný na elektrickú mobilitu.
Jeho výsledky pre automobilku naznačili, že mnohí **imobilní zákazníci by zvažovali kúpu elektrického auta v prípade, že by bolo nejakým spôsobom zabezpečené jeho nabíjanie**.
Konkrétne má ísť o jeho jednoduchosť a **možnosť nabíjať auto bez zásahu vodiča**. Práve preto americká automobilka v spolupráci so zmienenou univerzitou vyvinuli prototyp automatizovanej nabíjacej stanice.
Ide pritom o pomerne jednoduchý koncept. **Stanici stačí, že sa auto postaví na nabíjacie miesto.** Následne jeho vodič aplikáciou v smartfóne aktivuje nabíjanie a o ostatné úkony sa postará samotný stojan. Ten obsahuje **robotické rameno s kamerou a konektorom**. Kamera zaznamená nabíjací port auta a následne doň zasunie konektor. Vodič si navyše prostredníctvom aplikácie vie skontrolovať úroveň dobitia akumulátoru či nabíjanie prerušiť. Pri jeho zastavení sa celý proces zopakuje a to tak, že robotické rameno konektor vysunie a nabíjanie sa tak ukončí.
Pomocou aplikácie v smartfóne sa nabíjací proces aktivuje a o všetko ostatné sa postará robotické rameno nabíjacieho stojanu.
### Nasadený na reálne testovanie
**Prototyp nabíjacieho stojanu navyše prešiel laboratórnymi skúškami a momentálne je nasadený na testovanie v reálnom svete**.
Jeho nevýhodou je, že niektoré elektrické autá majú ešte špeciálny kryt na nabíjacom porte, ktorú robotické rameno zatiaľ nie je schopné odstrániť. To ale do budúcna nemusí byť problémom. **Stačí, ak výrobcovia zjednotia konektory do rovnakej podoby** alebo ak sa budúce prototypy nabíjacej stanice začnú dodávať aj s mechanizmom, ktorý bude schopný nabíjací port odkryť.
**Víziou spoločnosti Ford nie je podobné riešenia dodávať len pre zdravotne znevýhodnených zákazníkov**. V budúcnosti má automobilka v pláne takýto systém využívať aj pri autonómnych vozidlách. Vodič jednoducho svojmu autu prikáže pomocou aplikácie, aby sa šlo nabiť a o celý nabíjací proces sa postará automatizovaný systém. Vozidlo sa následne po nabití vráti k majiteľovi.
### Pokusy s bezdrôtovým nabíjaním
Nejde pritom o prvú podobnú myšlienku. **Ešte v roku 2015 sa podobným konceptom nabíjania pochválila Tesla**. Okrem toho sme už v minulosti mohli vidieť viacero pokusov o nabíjanie pomocou elektromagnetickej indukcie, teda podobne, ako to máme pri smartfónoch s bezdrôtovým nabíjaním. Takéto riešenie by bolo pomerne jednoduché, no jeho nevýhodou, aspoň zatiaľ, zostáva fakt, že tieto druhy nabíjačiek často trpia výraznejším zahrievaním.
AUTOVINY.SK » Aktuality » Ford testuje novinku, ktorou výrazne uľahčí život zdravotne znevýhodneným. V budúcnosti by mohla byť súčasťou každej nabíjacej stanice.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.