VIDEO: Hyperloop One má za sebou prvý skutočný test, vieme ako dopadol!
Koncept Hyperloop sa minulý rok často spájal aj so Slovenskom.
Vydané Text: Peter Orosz

Spoločnosť Hyperloop chcela pôvodne využiť tunel o dĺžke 1,6 km, nakoniec sa však musela uspokojiť s priestorom iba 500 metrov. To ale stačilo na otestovanie techniky celého systému, ktorý jasne ukázal svoju životaschopnosť. Počas krátkeho testu bolo v tuneli vytvorené vákuum a špeciálne sane sa vďaka magnetickému nadnášaniu dokázali prepraviť na druhý koniec tunela za 5,3 sekundy. To všetko pri maximálnom preťažení 2G a rýchlosti 112 km/h.
Aj keď nejde o extrémne hodnoty, spoločnosti sa podarilo obhájiť správnosť svojho konceptu. V pláne sú ďalšie skúšky s reálnou kabínou, ktorá umožní vyššiu cestovnú rýchlosť. K cieľu však majú stále ďaleko a predpokladáme, že to minimálne nejakú dekádu ešte potrvá.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!