Test BMW 540i - Na ceste do neba

PANER, Martin Šebesta, 26.06.2017
BMW rad 5 patrí na špičku toho najlepšieho, čo môžete dostať vo vyššej strednej triede s prívlastkom prémiová. Pozreli sme sa, ako jeho najnovšia generácia jazdí s najsilnejším 6-valcovým benzínovým motorom.

BMW rad 5 patrí na špičku toho najlepšieho, čo môžete dostať vo vyššej strednej triede s prívlastkom prémiová. Pozreli sme sa, ako jeho najnovšia generácia jazdí s najsilnejším 6-valcovým benzínovým motorom.

Pokiaľ hovoríme o novom BMW radu 5, často sa stretávame s tým, že pri rýchlom pohľade ťažšie odhaliť rozdiel oproti predchádzajúcej generácii. Zvonku aj znútra sa pozeráte na viac či menej známe tvary. Menili sa iba detaily, musíme však povedať, že k lepšiemu.Novému BMW radu 5 nemáte ergonomicky čo vyčítať. Všetko sme našli tam, kde sme hľadali, prekvapili nás však drobnosti, ktoré sa spájajú s novou generáciou. Prepínač jazdných režimov už nie je kolískový, ale každý režim má svoje vlastné tlačidlo. Z ekologického režimu sa už nemusíte prepínať do športového cez komfortný režim. Zvolíte si ho priamo a užívate si všetky kone skryté pod kapotou bez toho, aby ste ich museli hľadať po celom motorovom priestore. Nový je aj displej klimatizácie. Teraz je väčší, prehľadnejší a keď zvyšujete teplotu, zväčší sa aj písmo označujúce teplotu.

Veľkosť digitálneho kľúča s displejom pripomína niečo medzi pästným klinom, prvým človekom vyrobeným nástrojom a tamagoči, elektronickou hračkou populárnou v 90. rokoch. Schopnosti kľúča predstihnú oba spomínané nástroje. Nenaostríte ním palicu ako pästným klinom, no tamagoči vám nikdy nepovedalo, v akom stave sa nachádzajú okná a dvere, prípadne koľko máte paliva v nádrži. A taktiež na diaľku nenaštartovalo auto. S novým kľúčom sa môžete cítiť ako James Bond. Stojíte vedľa auta a posúvaním prsta po displeji vyparkujete auto z úzkeho boxu. Vyzerá to ako sci-fi, ale funguje to vynikajúco.Pri technológiách musíme spomenúť aj vynikajúcu konektivitu s mobilnými telefónmi, bezchybne pracujúce asistenčné systémy, adaptívne LED svetlá, ktoré nás napriek svojej cene nad 1 500 € neprestávajú udivovať výkonom, ako aj radarový tempomat, ktorý citlivo reguluje rýchlosť vozidla podľa okolitej premávky.

BMW radu 5 je však ešte stále najmä o tom, čo dokáže motor, podvozok, brzdy a riadenie. Vyrazte s autom na obľúbenú kľukatú cestu a budete ju chcieť prechádzať znova a znova. Až kým si nezvyknete, že divný úsmev na tvári k tomu naozaj patrí. Pod prednou kapotou akoby bol elektromotor. Agregát ťahá takmer od voľnobehu. Na stlačenie plynu reaguje v ekologickom režime svižne, v športovom živelne. K tomu sa pridáva podvozok, ktorý jazdí ako po koľajniciach. Precízne sa drží zvolenej stopy a aj vďaka pohonu všetkých kolies a rozloženiu hmotnosti blízkemu ideálu nemá tendenciu k pretáčavosti či nedotáčavosti. Skôr je príjemne neutrálny a čitateľný. Akurát by sme privítali tuhšie riadenie. Aj vo vyšších rýchlostiach na kľukatých cestách išlo na náš vkus ľahko a chýbalo nám trochu viac spätnej väzby. Ale aj tak sme si naplno užili každú zákrutu.Zostáva už iba otázka spotreby. Špičkový 8-stupňový automat udržiava motor v nízkych otáčkach, čo jej veľmi pomáha. Veľa benzínu si pýtajú iba neustále rozjazdy v mestách, kde sa 1,8 tony neschová. Mimo mesta a na diaľnici už spotreba klesá a dostáva sa do akceptovateľných hodnôt. My sme skončili na 9-litrovej hodnote, čo je vzhľadom na výkon prijateľné. Ľahkou nohou sa dostanete aj o liter nižšie. Aj v tom sa skrýva pokrok moderných technológií. Pred pár rokmi by sme bez mihnutia oka za prijateľnú považovali dvojcifernú hodnotu.

Najnovšia generácia BMW radu 5 skrýva mnoho tromfov, ktorými poteší vodiča, veľkým vnútorným priestorom aj posádku. Ak viete, že toto je vaša cieľová a cenová kategória, tak vzhľadom na jeho jazdné vlastnosti a komfortné schopnosti plne odporúčame. K nebeským zážitkom vás motor poľahky katapultuje.Technické údaje | BMW 540i

Motor preplň. benzínový R6, 2 998 cm3

Výkon 250 kW (340 k) pri 5 500 – 6 500 ot./min. priemer

Krútiaci moment 450 Nm pri 1 380 – 5 200 ot./min. priemer

Pohon a podvozok: 8-st. automatická prevodovka, pohon všetkých kolies, vpredu dvojité trojuholníkové ramená, vzadu multilink. Brzdy kotúčové, vpredu aj vzadu s vnútorným chladením. Pneu 245/45 R 18.

Batožinový priestor 530 dm3 priemer

Rozmery: 4 936 × 1 868 × 1 479 mm, rázvor 2 975 mm, pohotovostná/celková hmotnosť 1 735/2 340 kg, objem nádrže 68 l.

Najvyššia rýchlosť 250 km/h priemer

Zrýchlenie 0 - 100 km/h 4,8 s lepší

Spotreba 9,3/5,7/6,9 l/100 km priemer

Emisie CO2 159 g/km priemer

Cena/testované auto 62 850 €/ 95 183 € horší

Konkurenti: Mercedes E, Audi A6, Lexus GS

Hodnotenie 4,5*

POZITÍVA Jazdné vlastnosti, vnútorný priestor, spracovanie a kvalita materiálov.

NEGATÍVA Cenová hladina, sklápanie sedadiel iba z batožinového priestoru.