Hviezdne vojny na ceste

Tomáš Neuschl, 28.07.2014
Fikcia sa mení na realitu, temný rytier Darth Vader sa už môže na svoje cesty vydať aj skutočným služobným autom. Prvú zastávku má na výstave Comic-Con v San Diegu.

Zlovestne pôsobiace kupé nesie značku Hot Wheels, známu automobilovými modelmi, ktorá sa už ale objavila aj na podobných projektoch v mierke 1:1. Vývoj zastrešoval hračkársky koncern Mattel, pod ktorý Hot Wheels patrí, samotnú stavbu zrealizovala špecializovaná firma Picture Car Warehouse.

Ako technický základ z temnoty zrodeného auta poslúžila tvorcom nosná štruktúra z kupé Chevrolet Corvette C5. Z rovnakého zdroja je prevzatý i motor, mierne upravený V8 vo verzii LS3, dosahujúci maximálny výkon 533 k (392 kW), poháňajúci kolesá zadnej nápravy. Príliš sa však nenadrie, maximálna rýchlosť je iba 129 km/h.

Agresívny vzhľad je výsledkom ostro rezaných línií a zdôraznený extravagantne tvarovanou prednou časťou, evokujúcou typickú masku Dartha Vadera, vyrobenou z uhlíkového kompozitu. Tvarovo zladené disky kolies sú vyrobené na mieru a obuté pneumatikami s atraktívnou červenou linkou po obvode. Návrh interiéru je opäť inšpirovaný Vaderovou maskou a pri pozornom načúvaní sa z neho ozýva typický zvuk dychčania.

aDCx0PeVOTo

Hot Wheels pripravili aj model autíčka v mierke 1:64, zabalený v štýlovom obale, ktorého tvary vychádzajú z Vaderovej červenej svetelnej šable.