Budúcnosť automobilov očami detí

Tomáš Neuschl, 23.07.2014
Správny koncept budúcnosti nemusí byť realistický, skôr naopak, mal by niesť istú dávku neviazanosti, či dokonca rebélie. Alebo možno detskej naivity. Peugeot také má.

Predsudkami a stereotypmi nezviazaná detská myseľ môže priniesť originálne a pozoruhodné nápady, Peugeot dal preto priestor deťom od desať do pätnásť rokov, aby naznačili, ako si predstavujú autá blízkej budúcnosti. Všetko začalo ešte v októbri roku 2012, kedy automobilka spolu s časopisom Okapi vyhlásila súťaž „Navrhni si auto roku 2020“.

Z množstva prihlásených kresieb o niekoľko mesiacov neskôr komisia, zložená z dvoch dizajnérov z automobilky a dvoch novinárov z magazínu, vybrala šesť finalistov. Všetci z nich dostali pozvánku do firemného štúdia, kde mohli sledovať ako ich nápady ďalej rozvíjajú skúsení profesionáli.

Finálové návrhy ďalej rozpracoval Olivier Gamiette, dizajnér z Peugeot Design Center. Z detskej štúdie najprv vytvoril detailnú kresbu ceruzkou, ktorú následne vo Photoshope spracoval do fotorealistickej podoby. Definitívne spracované koncepty boli potom predstavené rovnakým štýlom, ako prebiehajú firemné prezentácie.

Za najlepší bol vo finále zvolený koncept, ktorého autorom je 14 ročný Clement Bianchi. Ako odmenu si svoj nápad odniesol i zhmotnený vo forme zmenšeného modelu. Koncept je dostupný aj ako aplikácia pre smartfóny (iPhone/Android).