Ktoré auto je najtuctovejšie?

Redakcia, 19.05.2014
Ford zverejnil štatistiku pol milióna áut predaných v Európe, ktorá odhaľuje zaujímavé súvislosti v preferenciách zákazníkov.

Ktorá farba je najobľúbenejšia? Vo Forde je to v Európe biela, ktorú si objedná 23% zákazníkov. S tesnými odstupmi nasledujú čierna a strieborná. Tieto farby sú populárne naprieč Európou, napriek tomu existujú regionálne rozdiely, u nás vedie strieborná s tesným náskokom pred čiernou a bielou.

Hatchbacky tvoria celkovo polovicu predajov, v niektorých krajinách sa ale najväčšej obľube tešia kombi. To je najmä prípad Dánska (86%), Holandska (79%) a Nemecka (78%). V Turecku zasa väčšina zákazníkov volí sedany.

V kategórii palív vedie benzín (58%) pred naftou (41%). Česko je s 80 percentným podielom benzínových motorov druhým najväčším extrémom po Rusku (97%). Aj napriek pomerne širokej ponuky samočinných prevodoviek Fordu zákazníci stále jasne preferujú manuál, tri pedále má 85% nových Fordov.

Výskum priniesol aj niekoľko kurióznych zistení. Strešné okno si najčastejšie objednávajú zákazníci v Nórsku, ktorí majú tiež mimoriadne v obľube automatickú klimatizáciu. Vodiči na juhu Európy sa radia na opačnú stranu rebríčku, vystačia si s manuálnou klimatizáciou a slnka si užijú dosť na to, aby v aute nemuseli mať strešné okno.