Reakcie AAA Auto na pripomienky čitateľov

Redakcia, 01.02.2011
Na základne uverejneného rozhovoru o spoločnosti AAA Auto sa na našich stránkach spustila búrlivá diskusia, na ktorej pripomienky našim čitateľom priamo odpovedal sales manager Rudolf Krčmář.

Čitateľ: Pippen

Je to trápne, že sa server zníži k takejto trápnej reklame. Ale asi bola dobre zaplatená. S AAA Auto mám pár svojich skúseností. A veľmi ma pobavilo to o stáčaní kilometrov, ako oni spolupracujú a navrhujú atď. Veď k nim doviezol kolega 3-ročné služobné auto (po skončení lízingu) s nabehanými cca. 250 tis. km a bolo treba meniť už dosť vecí. Oni ho ponúkali za cenu o 2 500 "éčok" vyššiu, ako dali jemu, samozrejme v super stave a aj 100 tis. km sa záhadne za noc stratilo.
Takže asi tak AAA.

Odpoveď: Rudolf Krčmář, AAA Auto:

Dobrý deň,

v našich kúpnych zmluvách máme uvedenú aj položku o počte najazdených kilometrov, ktoré následne potvrdzuje aj sám predávajúci svojim podpisom. Falšovanie stavu najazdených kilometrov hrubo porušuje naše interné pravidlá, preto v prípade, že disponujete bližšími informáciami o tomto prípade, určite ich dôkladne prešetríme. Preto Vás prosíme o zaslanie VIN uvedeného vozidla.

Marža predávaných vozidiel je samozrejme závislá od vykonaných opráv, ceny za čistenie interiéru a exteriéru a rovnako za prevozné a ostatné náklady.

Čitateľ: Kn Marian

Mal som tú možnosť kúpiť auto v AAA a všetkých chcem upozorniť na to, že ich garancia je marketingový ťah a sú si vedomí hneď od začiatku, že s reklamáciou u nich vôbec neuspejete!
Dokonca mám kolegu, ktorého dcéra u nich kúpila auto, ktoré jej bolo v Nemecku odobraté!!!

Odpoveď: Rudolf Krčmář, AAA Auto:

Dobrý deň,

naša garancia na legálny pôvod vozidla je skutočne poskytovaná pri všetkých vozidlách. Pokiaľ by s vozidlom nastal po celú dobu jeho životnosti akýkoľvek právny problém, naša spoločnosť vráti zákazníkovi všetky peniaze.

Reklamácie vybavujeme v súlade s internými pravidlami firmy a rovnako v súlade s právnym poriadkom SR.

Prosíme Vás o zaslanie VIN uvedeného vozidla, aby sme mohli celú záležitosť prešetriť.

Čitateľ: Lolo

Keď som kupoval auto, chcel som ho u nich prefinancovať. Úver núkali RPMN už od 6,6 %. Keď som si prerátal splátky, čo sa už predajcovi nie veľmi páčilo, že som vytiahol kalkulačku, tak mi vyšiel najmenej 50% úrok ročne!!!!!!
Schválne prepočet - cena auta 10 000 eur, 50% akontácia, splátka na 1 rok 623 eur.
623 x 12 = 7 476 (požičiam si 5 000, vrátim 7 476 ) tj. 2 476 eur preplatím tj. 49,5%!!!!!!!
Schválne si to prerátajte, akí sú to úžerníci!!!

Odpoveď: Rudolf Krčmář, AAA Auto:

Dobrý deň,

spoločnosť AAA AUTO je iba sprostredkovateľom finančných služieb ako je úver a leasing. Všetky podmienky týchto produktov stanovujú finanční partneri. Každý zákazník má možnosť vopred si preštudovať zmluvy a ich podmienky, ktoré následne úplne dobrovoľne podpisuje.

Čitateľ: Aaa

Tiež mám jednu zaujímavú skúsenosť s AAA v Nitre. Krásne Mondeo 2.0 TDCI, certifikát Cebia na 115 tisíc km, nikdy nebúrané, super cena. Kontrola podľa VIN ukázala, že tých 115 tisíc km malo pred dvoma rokmi, kontrola lakomerom oznámila polovicu auta prelakovaného, oboje ľavé dvere zjavne menené - stopy kľúča na skrutkách atd. Najlepší bol AAA bazárnik, keď ma zbadal, ako som obchádzal auto lakomerom - chcel nás vykázať za bránu. AAA nikdy viac.

Odpoveď: Rudolf Krčmář, AAA Auto:

Dobrý deň,

podobné informácie o vozidlách v našej ponuke vždy oceníme. Prosím pošlite nám VIN kód spomínaného vozidla a celú záležitosť prešetríme.

Čitateľ: Duso 80

Aj ja sa môžem pripojiť, keďže mám dosť skúseností s AAA Auto a pravdupovediac už nikdy viac. Jednanie obchodných zástupcov tejto spoločnosti je priam urážajúce, ceny za výkup minimálne a za odpredaj maximálne. Čo sa týka tých záruk, je to veľké klamstvo. Ak aj dôjdete niečo reklamovať, pošlú vás veľmi rýchlo preč, ak vôbec s vami budú komunikovať.
Takže milý pán Rudolf Krčmář, najprv si overte fakty, aby to čo poviete, nebolo klamstvo.

Odpoveď: Rudolf Krčmář, AAA Auto:

Milý pán Duso 80.

Výkup a predaj, ako všetky obchody u nás prebiehajú jedine so súhlasom oboch strán. Vyhradzujeme si právo na vlastné ohodnotenie kupovaného vozidla a následnú ponuku majiteľovi. Rovnako aj výška marže je priamo závislá na rôznych faktoroch a tiež od nákladov investovaných do vozidla. Reklamácie vybavujeme v súlade s právnymi normami SR a internými smernicami spoločnosti. Pokiaľ máte nejakú konkrétnu skúsenosť, pošlite nám VIN vozidla a my celú záležitosť prešetríme.

Čitateľ: Franky00

Nie všetko je pravda. Ak si kúpite auto pod 4 000 eur, tak ho nemôžete vrátiť do 7 dni. Tak isto to je nejak pri overovaní km. Overujú ich len pri drahších autách. A k prevozu auta z ČR je to celkom zaujímavá odpoveď, keď mne osobne na infolinke povedali, že to nie je možné. Iba ak by som ho prišiel kúpiť do ČR a potom samozrejme si zaplatil z vlastného vrecka KO.

Odpoveď: Rudolf Krčmář, AAA Auto:

Dobrý deň,

garanciu najazdených kilometrov od firmy CEBIA dávame skutočne len k autám s cenou nad 4 000 eur, pretože pri lacnejších autách nie je k dispozícii dostatok relevantných údajov, a tak nie je možné ich férové hodnotenie. Pri týchto autách je dôležitejšie posudzovať ich skutočný technický stav.

Možnosť vymeniť vozidlo za iné bez udania dôvodu do 7 dní sa vzťahuje na všetky vozidlá, ktorých cena činí viac ako 3 900 €, a u ktorých od okamihu predaja nedôjde k zmene exteriéru a interiéru, ako i právneho a technického stavu. A zároveň na vozidlá, s ktorými nebolo od okamihu predaja najazdených viac ako 200 km.

Všetky podmienky sú voľne dostupné pre verejnosť aj zákazníkov, a sú uvedené aj na našom webe.

Pôvodný rozhovor: S Rudolfom Krčmářom, country sales managerom spoločnosti AAA Auto, sme sa rozprávali o stave na trhu ojazdených áut a o tom, čo AAA Auto ponúka svojim zákazníkom.

Ako sa spoločnosti AAA Auto darilo v minulom roku a čo očakávate od roku 2011?

Minulý rok sa nám darilo veľmi dobre, pretože predaj áut na Slovensku sme zvýšili o 13 percent. Celkové predaje skupiny AAA AUTO vzrástli o viac než 7 % oproti predchádzajúcemu roku. Na rozdiel od predajcov nových áut, ktorí zaznamenali pokles predajov, nám sa podarilo zaznamenať rast. Minulý rok pre nás napriek rastu znamenal fázu stability a tento rok dúfame v postupné obnovenie dopytu na trhu a s tým súvisiacim vyšším objemom predajov.

Na Slovensku sa zmenila sadzba DPH. Ako to postihlo vás zo strany predajcov a čo to bude znamenať pre vašich zákazníkov?

Zákazníci nepocítia vôbec nič. My sme sa rozhodli, že rozdiel v DPH vykryjeme z vlastných zdrojov a napriek tejto zmene nebudeme zvyšovať ceny áut.

Odkiaľ pochádzajú autá, ktoré sa predávajú v sieťach spoločnosti AAA Auto?

Všetky autá pochádzajú zo Slovenska. Autá neimportujeme a keď, tak len z Českej republiky. Čiže pokiaľ si zákazník vyberie auto, ktoré je na sklade v Českej republike, tak mu ho dovezieme aj so všetkými administratívnymi náležitosťami.

Čo získava zákazník, ktorý si kúpi auto práve cez AAA Auto?

Získava predovšetkým záruky, pričom najpodstatnejšia je záruka na pôvod auta. To znamená, že auto nemá žiadny legislatívny problém. Potom je to viacero ďalších záruk ako poistenie na mechanické a elektrické poruchy, do siedmich dní môže auto vymeniť bez udania dôvodu. Získava záruku, že auto nebolo nikdy vytopené a taktiež, že auto nie je v exekúcii. Aj nám sa však môže stať, že vykúpime auto v exekúcii, keďže neeistuje centrálny register exekúcií. Pokiaľ to však zákazník časom zistí, tak mu auto okamžite berieme späť a vrátime mu peniaze. A to je najväčšia výhoda.

Čo keď človek kúpi nezaťažené auto, ktoré je legislatívne v poriadku a až časom mu v servise zistia, že vozidlo je kradnuté má zmenené výrobné čísla a následne o auto príde?

Za posledné tri roky sme vykúpili iba dve autá, ktoré pochádzali z trestnej činnosti. V takom prípade okamžite vraciame peniaze, alebo vymeníme auto. Podľa našich zistení má každé šieste auto na Slovensku právny problém. Osobne si neviem predstaviť, že by som kupoval auto na inzerát. Naši zamestnanci kontrolujú na každom aute 107 bodov, aby zabezpečili, že auto nie je kradnuté či poskladané z viacerých vozidiel a napriek tomu sa aj nám stane, že vykúpime problémové auto.

Ako chcete bojovať proti problému so stáčaním kilometrov? Podľa štatistík má každé tretie predávané ojazdené auto pozmenený stav kilometrov.

Začíname dávať podnety cez politické strany, aby sa stáčanie kilometrov stalo trestným činom, ako to platí napríklad v Belgicku, alebo Nemecku. Všetci vedia, aký je to problém, štát na tom prichádza ročne o veľa peňazí, ale nikto s tým nechce nič robiť. My nechceme podporovať trh s takto upravenými autami, preto máme certifikáty Cebia, ktoré zaručujú pravosť údajov. Pokiaľ má auto servisnú knižku, tak vieme garantovať počet kilometrov a technický stav. Podľa toho so zákazníkom zjednávame aj cenu. Snažíme sa teda ísť cestou absolútnej férovosti a transparentnosti. Ide však aj o ľudský faktor, preto sa vždy môže stať chyba. My ju však vieme napraviť a snažíme sa o maximálnu spokojnosť zákazníka.

Aký druh áut sa nachádza v AAA Auto? Zameriavate sa na obrátkové autá, alebo máte aj autá, ktoré si musia nájsť svojho zákazníka?

Prispôsobujeme sa trhu a našim štatistikám predaja, ktoré aktualizujeme každý týždeň. Historicky predávame až 40 percent škodoviek a tomu predávame aj výkup vozidiel. Ale nájdete u nás aj autá, ktoré si na svojho zákazníka musia počkať ako Cadillac či Dodge. Škoda stojí v sklade priemerne 20 dní, Escallade 4 mesiace, ale nakoniec sa aj tak predajú.

Čoraz viac začína byť zaujímavý aj flotilový trh. Zaujímate sa aj o tento segment?

Flotiloví zákazníci sa všeobecne zaujímajú skôr o nové autá. Ale v krízovom čase sme sa stretli už aj s otázkou od týchto ľudí. Jedna firma od nás chcela napríklad kúpiť pre svojich obchodných zástupcov 20 vozidiel. To je však skôr výnimkou. Ich požiadavky na 30 rovnakých modelov v rovnakej farbe a technickom stave splníme iba veľmi ťažko. Logicky totiž nie sme výrobcom nových automobilov a naša ponuka až 2 000 vozidiel je maximálne pestrá.

Zaujímate sa aj o výkup firemných vozidiel z podnikov či od správcov vozidlových parkov?

Chodíme na aukcie takýchto vozidiel z operatívneho lízingu a pokiaľ nás niečo zaujme, tak tam aj nakupujeme. Väčšinou takto nakupujeme autá v magickej hranici do 3 500 eur, ktoré majú toho veľa najazdeného. Takéto Octavie, Passaty či Audiny sa u nás zvyčajne dlho nezdržia.

Spolupracujete aj s veľkými firmami, ktoré majú veľké vozidlové parky? Napríklad odkupujete od nich autá pri obmenách a obnovovaní flotíl?

Veľmi nie. Takéto firmy väčšinou odovzdávajú autá predajcovi ako protiúčet, čo im vylepšuje nákupnú cenu nových vozidiel. To však ponúkame aj my.

Ako je to so zabezpečením vozidiel proti krádeži?

Pokiaľ má zákazník záujem, tak od nás neodíde bez alarmu, mechanického zabezpečenia, satelitného sledovania vozidla či poistnej zmluvy.

Ako vidíte budúcnosť trhu s ojazdenými autami?

Veľmi dobre. Očakávame rast a dúfame, že v priebehu dvoch rokov sa dostaneme na čísla, ktoré sme dosahovali pred krízou. Zároveň si uvedomujeme, že pomer medzi cenami nových áut a priemernými zárobkami nahráva práve trhu s ojazdenými vozidlami. Najväčším konkurentom je pre nás však individuálny dovoz, ktorý je zdrojom najväčších právnych problémov.

Ako by ste charakterizovali typického zákazníka vášho bazáru?

Väčšinou je to človek strednej vrstvy, ktorý uvažuje prakticky a ekonomicky. A z mnohých dôvodov si kupuje Škodu.