Tento Japonec jazdí na svojom aute už 47 rokov!

Majo Bóna, 09.02.2017
Láska na celý život. Aj tak sa dá opísať vzťah Japonca, ktorý svoju Toyotu Corollu používa denne takmer päť desaťročí!

Šougo Asada si kúpil svojho štvorkolesového miláčika – Toyotu Corollu v roku 1969, keď mal 24 rokov. Aj po 47 rokoch jazdí stále na tom istom aute. Na tachometri má 560 000 km a naďalej je vo vynikajúcom stave.

„Je to naozaj solídne auto,” hovorí Šougo Asada. ,,Motor zvládol bez akýchkoľvek opráv vyše 400-tisíc kilometrov. Naposledy som v ňom prešiel z Chiba do Miyaki a naspäť, čo je 1200 kilometrov, bez problémov. A znova som sa presvedčil, aké je to úžasné auto.”

Na otázku, ako sa mu podarilo zachovať auto tak dlho vo vynikajúcom stave, odpovedá: ,,Nespomínam si, že by som na to potreboval špeciálne prostriedky. Akurát som dbal na to, aby som po každých 3 tisíckach kilometrov vymenil olej. Nezabúdal som dopĺňať potrebné tekutiny a kontrolovať, či nevytekajú. Nuž a všetky skrutky museli byť vždy starostlivo utiahnuté.”

To však nie je celá odpoveď na to, ako sa podarilo udržať vozidlo už takmer polstoročie v stopercentnom stave. Pán Asada si totiž starostlivo zapisuje všetko, čo súvisí s údržbou jeho štvorkolesového miláčika. Zošity s týmito zápismi majú dnes hrúbku 30 cm. Stačí do nich nazrieť, aby sa človek presvedčil, že svoje auto naozaj miluje a táto láska je rovnako dôležitá pre jeho dlhovekosť ako kvalita výroby.

,,Bolo to prvé auto, ktoré som si kúpil. Šoférovalo sa veľmi ľahko a od začiatku som s ním jazdil veľmi rád. V tých časoch bola kvalita ciest príšerná. Auto bolo každý deň pokryté vrstvou prachu, a tak som ho neustále umýval. Čistil som aj registračnú tabuľku, z ktorej sa po pár rokoch celkom zmyla zelená farba registračného čísla,” spomína majiteľ auta. My gratulujeme a prajeme desaťtisíce nových kilometrov bez nehody.