Magazín

Volkswagen zakladá lacnú automobilku! Poznáme jej názov a detaily týkajúce sa prvých modelov.

Po neúspechoch so založením ľudových značiek ako Kaili či Tianyue prichádza nemecký Volkswagen s ďalších pokusom o vytvorenie novej automobilky, ktorá by sa cenovo zaradila pod materskú automobilku. Nemci sa totiž usilovne pokúšajú o dobytie čínskeho trhu, ktorý im pod nohy kladie rôzne prekážky. Tamojšia vláda im napríklad len nedávno zatrhla predávať automobily pod značkou SEAT, a tak musel koncern premenovať vozidlá tejto značky na SOL.

Automobilka Jetta
Logo novej značky, ktorá ponesie názov Jetta.

Nová ľudová značka, ktorú predstavia už 26. februára vo Wolfsburgu, má koncernu pomôcť expandovať na veľkom čínskom trhu. Úspech má zaistiť aj použitie špecificky vybraného mena pre novú automobilku. Ľudová značka tak ponesie názov legendárneho modelu Jetta, ktorý sa v Číne veľmi úspešne predával od roku 1991 až do roku 2013. Jetta bola prvým modelom koncernu VW, ktorý si našiel cestu k čínskym zákazníkom a vďaka cenovke pohybujúcej sa na úrovni 5 000 eur si rýchlo zabezpečil úspech veľkej skupiny zákazníkov.

Automobilka Jetta

Asi nikoho neprekvapí, ak bude novým kľúčovým modelom značky len ďalšia generácia Jetty s označením VA3, ktorá bude stáť na základoch aktuálne predávaného modelu Jetta s logom Volkswagen. Prepracovaná bude predná aj zadná časť tak, aby odpovedala dizajnovému štýlu novej značky. Okrem sedanu budú k dispozícii aj dva nové SUV modely. Menší z dvojice by mal vychádzať zo SEATu Ateca, pričom dizajn by mal zostať zachovaný. Drobných zmien sa dočká predná maska, ktorá sa ponesie rovnaký dizajn ako sedan Jetta VA3. Pod kapotou bude na výber medzi benzínovú jednotkou s objemom 1,4 litra so šesťstupňovým manuálom, alebo dvojlitrom so sedemstupňovým automatom. Silnejší model bude tiež dostupný s pohonom všetkých kolies.

Čo to znamená pre Európu?

O príchode novej značky na európsky trh zatiaľ nie je nič známe. Podľa čínskych zdrojov však bude, na rozdiel od predchádzajúcich joint-venture podnikov, automobilka Jetta patriť priamo pod nemecký VW. To v preklade znamená, že za vývoj nových modelov budú zodpovední Nemci, zatiaľ čo FAW-VW bude mať na starosti iba výrobu a predaj na čínskom trhu. Vzhľadom na úspech konkurenčnej Dacie by Jetta mohla dávať zmysel aj mimo Číny. Viac o plánoch Volkswagenu sa dozvieme 26. februára.