Magazín

Tento revolučný prvok zmení automobilový svet a zachráni tisíce životov! Do výbavy ho onedlho zahrnie aj Hyundai či Kia.

Crash test, test, airbagy, hyundai

Len nedávno sme vás informovali o dvoch zaujímavých projektoch automobilky Hyundai, ktorá chce byť lídrom v oblasti vývoja nových technológií. Prvá novinka sa týkala bezkľúčového vstupu do vozidla prostredníctvom odtlačku prsta, o pár dní neskôr predstavila inteligentné čelné sklo s premietaním údajov a teraz vyšla na povrch správa o novom bezpečnostnom prvku, ktorý posunie funkciu airbagov na novú úroveň.

Existujú totiž situácie, kde klasické airbagy jednoducho nestačia. Ide o nehodu, pri ktorej dôjde k viacerým nárazom do auta, bežným príkladom môže byť reťazová nehoda na diaľnici. Prvotný stret je bežnou situáciou, kde vystrelia airbagy a ochránia posádku. Pri druhej kolízii sú však účastníci nehody väčšinou odkázaní na prázdny airbag, ktorý im už ďalej neposlúži. Podľa štatistík dochádza k podobnej situácii až pri troch z desiatich nehôd.

Prečítajte si aj:


A práve tento problém sa snaží Hyundai vyriešiť takzvaným multikolíznym airbagom. Ako to funguje? Vo vozidle sa nachádza dvojnásobok airbagov ako v bežnom aute. Prvá séria sa aktivuje po náraze, potom vozidlo sníma polohu vodiča, ktorý je väčšinu času po strete vo veľmi neštandardnej pozícii. Akonáhle systém vyhodnotí, že je druhý airbag potrebné aktivovať, okamžite ho vystrelí. Systém druhého airbagu pracuje oveľa rýchlejšie ako u toho prvého. Hyundai tvrdí, že tieto nehody sú častejšie než si väčšina ľudí myslí a je nutné to riešiť pre maximálne zabezpečenie posádky. Automobilka zatiaľ nepotvrdila dátum uvedenia tohto systému do predaja, počíta sa s ním však už v budúcej generácii vozidiel Hyundai a Kia. Medzi ďalšie novinky patrí napríklad airbag pre panoramatickú strechu, ktorý sa aktivuje v prípade prevrátenia vozidla na strechu.