Magazín

Selfie a Facebook za volantom. Vodiči sa priznali k veľkej nezodpovednosti

Selfie a Facebook za volantom. Vodiči sa priznali k veľkej nezodpovednosti

Štúdie, ktoré sledujú správanie vodičov, sú skoro vždy zaujímavé. Zvyčajne v nich vychádza na povrch, že väčšina šoférov nedbá na pravidlá a zákony, nerešpektuje bezpečnostné pokyny a vôbec sa za volantom správajú nepatrične.

Bohužiaľ, ani v prípade výsledkov štúdie od amerického operátora AT&T a analytickej spoločnosti Braun Research nemôžeme uvažovať o náprave vodičov. Prieskum realizovaný na vzorke dvetisíc šoférov vo veku 16 až 65 rokov opäť odhalil, že ľudia za volantom pracujú s mobilnými telefónmi a ohrozujú tak nielen seba, ale predovšetkým ostatných ľudí.

Zistenia spoločnosti Braun Research sú nepriaznivé, ale nie prekvapivé. Už sme si zvykli na telefonujúcich vodičov a keď s autom trávime čas v dopravnej zápche, všade dookola vidíme šoférov osvietených displejmi mobilných telefónov, ktorí čítajú komentáre na Facebooku alebo sledujú Instagramové videá.

Selfie a Facebook za volantom. Vodiči sa priznali k veľkej nezodpovednosti

Až 61 percent respondentov priznalo, že počas šoférovania automobilu píšu esemesky, 33 percent dokonca uviedlo písanie dlhších e-mailov a komentárov. Ani čítanie elektronických kníh sa neukázalo ako ojedinelé, čo je už na hranici uveriteľnosti. Ale môže to byť aj horšie - a bude! Takmer pätina oslovených ľudí (až 17 percent), že počas jazdy a za volantom zhotovujú selfie fotky. Skrátka, vytiahnu si telefón, zapnú fotoaparát, naštýlujú sa do pozície a fotia dovtedy, kým sa im výsledok nepáči.

Takéto správanie za volantom je skutočne neprijateľné. Je pravda, že počas státia v dopravnej zápche môže byť použitie mobilu akceptovateľné a priznávame, že ani my nepatríme k výnimočne zodpovedným vodičom, ale robiť si počas jazdy selfíčka je už na hranici bezpečnosti. Dokonca aj v tej dopravnej zápche, pretože práve v nej je všade okolo vás množstvo iných áut, s ktorými môžete kolidovať doslova v priebehu zlomku sekundy. A nehoda je nehodou aj vtedy, keď ste išli rýchlosťou iba 15 km/h.

Selfie a Facebook za volantom. Vodiči sa priznali k veľkej nezodpovednosti

K používaniu Facebooku počas šoférovania sa priznalo až 28 percent oslovených vodičov a 10 percent má dokonca skúsenosti s videohovorom priamo počas jazdy. Kuriózne pritom všetkom je, že až 27 percent respondentov potvrdilo domnienku, že takéto správanie za volantom nie je nebezpečné. Nuž, štúdia už nesledovala ďalší život týchto vodičov, ale celkom by nás zaujímalo, koľkí z nich sa potom dostali do nebezpečenej situácie práve pre používanie mobilu za volantom...

ERIK STRÍŽ
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.