Magazín

TOP 10 dôvodov, prečo je Mitsubishi Eclipse Cross jedným z najzaujímavejších SUV na trhu!

Japonské Mitsubishi Eclipse Cross si minulý týždeň opäť našlo cestu do našej redakcie, a to hneď v najlepšie vybavenej verzii Instyle s benzínovým motorom 1.5T MIVEC a automatickou prevodovkou CVT. Keďže Mitsubishi už z predchádzajúcich testov veľmi dobre poznáme, tentokrát sme sa rozhodli vybrať desať najzaujímavejších vecí, ktoré nám pri každodennom používaní tohto avantgardného SUV neprestávali robiť radosť.

1. Originálny vzhľad

Model Eclipse Cross je na ceste takmer neprehliadnuteľný. Prepojenými zadnými svetlometmi a karosériou v tvare kupé odkazuje na športový model Eclipse, ktorý japonská automobilka predstavila ešte koncom osemdesiatych rokov. Ostré hrany v kombinácii s mierne zvažujúcou sa prednou kapotou zase autu dodávajú dynamický šmrnc a osobitý charakter, vďaka ktorému si tento model na cestách určite nepomýlite s iným vozidlom tejto kategórie.

Mitsubishi Eclipse Cross

2. Kvalitný interiér

Priznajme si to, Japoncom interiéry v minulosti veľmi nešli. Napriek tomu, že ich palubné dosky boli vždy precízne spracované, mnohí sa sťažovali na strohý vzhľad a prítomnosť lacnejších materiálov. Konštruktéri modelu Eclipse Cross konečne vypočuli pripomienky zákazníkov a poskladali jeden z najlepších interiérov v triede kompaktných SUV. Mäkčené materiály sa po novom nachádzajú nielen na palubnej doske, ale aj vo dverách. Moderným dojmom pôsobí aj do priestoru vystupujúca stredová časť s kvalitným dotykovým displejom a lakovanými plastmi. Konzervatívni zákazníci navyše ocenia možnosť ovládania klimatizácie aj displeja prostredníctvom klasických fyzických tlačidiel a intuitívneho trackpadu.

Mitsubishi Eclipse Cross

3. Infotainment

Voľne stojací displej môžete ovládať nielen dotykom, ale aj praktickým trackpadom. Hlavnú úlohu v tomto prípade zohráva jednoduchosť. Pohyb v menu zvládne aj skutočný laik, pričom systém ponúka celý rad užitočných funkcií. Najviac nás potešila prítomnosť podpory zrkadlenia mobilného telefónu prostredníctvom aplikácií Android Auto a Apple Carplay, ktorá je s týmto systémom dostupná, na rozdiel od konkurencie, štandardne bez dodatočného príplatku.

Mitsubishi Eclipse Cross

4. Bezpečnostné systémy

Japonské SUV vyniká najmä svojimi bezpečnostnými funkciami. V hodnotení pasívnej ochrany cestujúcich prostredníctvom nárazových testov auto získalo maximálne hodnotenie organizácie Euro NCAP – 5 hviezdičiek. Už v štandarde vozidlo disponuje napríklad 7 airbagmi, antikolíznym systémom či monitorovaním jazdy v pruhoch. Ďalšie výbavové verzie ponúkajú aj systém strážiaci mŕtve uhly, 360-stupňovú kameru či adaptívny tempomat s podporou pri jazde v kolóne. Vďaka nemu dokáže vozidlo autonómne zastaviť a následne sa pohnúť z miesta bez toho, aby vodič obsluhoval pedále.

Mitsubishi Eclipse Cross

5. Motor

V ponuke automobilky nájdete len jediný benzínový motor o objeme 1,5 litra, ktorý vďaka preplňovaniu turbodúchadlom dosahuje výkon až 120 kW (163 k) a krútiaci moment 250 Nm. V porovnaní so vznetovými agregátmi má benzínová 1,5-ka kultivovanejší chod, čo sa pozitívne odrazilo aj na hluku v kabíne. V premávke nás však potešil najmä zrýchlením a pohotovými reakciami na akcelerátor. Meranie ukázalo, že veľké Mitsubishi dostanete z 0 na 100 km/h už za 9,3 sekundy. V bežnom živote však oceníte rýchle zohriatie na pracovnú teplotu, vďaka čomu budete mať v zime do piatich minút príjemne teplo aj v kabíne.

Mitsubishi Eclipse Cross

6. Pohon 4x4

Nie všetky vozidlá tejto kategórie v súčasnosti disponujú pohonom 4x4 a častokrát sa spoliehajú výhradne na pohon prednej nápravy. Eclipse Cross je dostupný aj s elektronicky riadeným pohonom všetkých štyroch kolies s niekoľkými režimami nastavenia. Eclipse tak môžete prispôsobiť rôznym povrchom vďaka režimom Snow, Gravel či Auto. Tieto režimy v reálnom čase monitorujú stav vozovky a prispôsobujú brzdenie a činnosť diferenciálu zadnej nápravy s cieľom maximalizovať trakciu.

Mitsubishi Eclipse Cross

7. Variabilita

Na celkový dojem majú nezanedbateľný vplyv aj drobnosti ako napríklad polohovateľná zadná lavica. Tú môžete nielen sklopiť, ale aj upraviť sklon operadla či posunúť celú lavicu až o 20 centimetrov dopredu, čím zväčšíte batožinový priestor. V prípade posunutia lavice úplne dozadu, cestujúci získajú suverénne najväčší priestor pre nohy v danej kategórii.

Mitsubishi Eclipse Cross

8. Poloha za volantom

Vďaka elektricky nastaviteľnému sedadlu vodiča si za volantom nájde polohu naozaj každý. Ocenili sme tiež výškovo aj pozdĺžne posúvateľný stĺpik riadenia. S kolegom sme sa zhodli na tom, že z vozidla je excelentný výhľad do všetkých strán. Pochvalu si zaslúžia dobrý sklon čelného skla, obrovské spätné zrkadlá či rozdelené zadné sklo, vďaka ktorému uvidíte za autom aj nižšie stĺpiky alebo malé deti.

Mitsubishi Eclipse Cross

9. Výbava

Prichádzame k disciplíne, v ktorej japonské autá vždy víťazili. V bohato vybavenej štandardnej výbave nechýbajú ani prvky, ako napríklad asistent rozjazdu do kopca, LED denné svietenie, dažďový senzor, elektrické okná a spätné zrkadlá, tempomat, rádio či automatická klimatizácia. Vyššie stupne pridávajú dotykový displej so zrkadlením obrazovky telefónu, pokročilé bezpečnostné systémy, Full LED svetlomety, head-up displej či parkovaciu kameru.

Mitsubishi Eclipse Cross

10. Cena

Ak zoberieme do úvahy vysokú úroveň vybavenia štandardnej verzie a motor s nadpriemerným výkonom na úrovni 120 kW (163 k), môžeme Mitsubishi Eclipse Cross označiť za jedno z najvýhodnejších áut vo svojej kategórii.

Mitsubishi Eclipse Cross
Peter Orosz
Ak čítate tento text, tak som vás buď veľmi dobre rozosmial, alebo poriadne naštval. To ma teší, pretože automobily sú aj o subjektívnych pocitoch a emóciách, ktoré sa nebojím prezentovať. Bezduché parafrázy tlačových správ budete musieť hľadať niekde inde.
Okrem znižovania amortizačnej hodnoty mojej klávesnice písaním článkov, venujem svoju pozornosť aj amatérskemu filmu a cestovaniu.