TOP 5 faktov automobilky Renault, o ktorých ste nevedeli!

Peter Orosz, 06.12.2017

Automobilku založili traja bratia Louis, Marcel a Fernard Renault už v roku 1898 a prvý automobil vyrobili v roku 1899. So svojimi autami bežne pretekali, no po smrti Marcela (tragická nehoda v roku 1903) sa bratia rozhodli s profesionálnym športom skoncovať. Výrobe automobilov sa však venovali aj naďalej a značka postupne naberala na sile. Po 2. svetovej vojne bola automobilka znárodnená a do súkromných rúk sa dostala až v roku 1996. V súčasnosti automobilka veľmi úzko spolupracuje s japonským Nissanom a spoločne vlastnia aj značky, ako napríklad Datsun, Lada či Dacia.

TOP FAKT # 1 – Víťaz prvej Veľkej ceny

V roku 1906, Renault vyhral vôbec prvú Veľkú cenu v histórii automobilového športu. Na konci tretieho kola sa do vedenia dostal maďarský jazdec Ferenc Szisz s Renaultom AK 90CV a vedenie si udržal až do konca. Veľkú cenu vyhral s náskokom 32 minút a jeho priemerná rýchlosť prekročila 100 km/h.

TOP 5 Renault

Zdroj: Wikimedia Commons

TOP FAKT #2 - Extrémne drahé autá

Prvé autá si bežní smrteľníci nemohli dovoliť. Aj za základné modely si francúzska automobilka pýtala 3 000 frankov. To je suma, ktorú zarobil priemerný robotník za 10 rokov práce.

TOP FAKT #3 – Koncept moderného tanku

Počas prvej svetovej vojny začal Renault vyvíjať aj armádne vozidlá a tanky. Ľahký tank Renault FT bol na svoju dobu revolučný, pretože priniesol novu koncepciu, ktorá sa používa dodnes – posádka vpredu, motor vzadu a otočná veža s kanónom navrchu.

TOP 5 Renault

Zdroj: Wikimedia Commons

TOP FAKT #4 – Propagačné videá

Renault investoval do propagačných videí už v samotných začiatkoch filmografie. Prvé krátke spoty natočili bratia Lumièrovci v roku 1899 a propagované auto šoféroval samotný zakladateľ automobilky, Louis Renault. Neskôr spoločnosť podporila aj niekoľko filmov, ktoré sa natáčali v Afrike. Chceli tým upozorniť na nadštandardnú spoľahlivosť vyrábaných modelov a od roku 1983 je Renault sponzorom filmového festivalu v Cannes

TOP 5 Renault

Zdroj: Wikimedia Commons

TOP FAKT #5 – Pápežove auto

V roku 2013 dostal pápež František darček v podobe Renaultu 4 z roku 1984. Pápež je známy svojou skromnosťou a nikdy si nepotrpel na drahých či luxusných vozidlách. Počas života používal prevažne malé autá, ako napríklad Ford Fiesta či Fiat Idea. V súčasnosti jazdí po Vatikáne práve na starom Renaulte 4.

TOP 5 Renault

Zdroj: Oficiálne fotografie