Vodič a kŕčové žily? Takto proti ním bojujte!

Redakcia, Peter Orosz, 15.11.2017
Kŕčové žily a muži? Áno, aj keď ide o zväčša ženský problém. Dôvodom je – ako neraz – sedavé zamestnanie.

Vodiči za volantom častokrát preceňujú svoje sily a pri dlhších cestách si nedoprajú ani krátku pauzu. Niekoľkohodinové sedenie za volantom ale nášmu zdraviu neprospieva, skôr naopak. Aj preto musia profesionálni vodiči počítať so zvýšeným rizikom výskytu kŕčových žíl.

Vodič a kŕčové žily

Ide o zväčšené a oslabené žily, pričom najčastejšie sú postihnuté dolné končatiny, oblasť pod kolenom, chodidlá. Nevyzerajú pekne, ale v neskorších fázach spôsobujú bolesť, svrbenie až vredy. Celkom slušne ju „prikrmuje“ aj nadváha a obezita či nedostatok pohybu. Ale aj nevhodné oblečenie a obuv, tesná spodná bielizeň. Horúce prostredie, ktoré spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž na jeho funkčnosť, fajčenie (vedie k zužovaniu a oslabovaniu cievnych stien), strava s nízkym obsahom vlákniny a následná zápcha (na cievy v podbrušku a slabinách pô sobí vnútorný tlak, ktorý sťažuje činnosť žíl). Správny tok krvi podporíte pravidelným pohybom. Ak počas vášho pracovného dňa väčšinu času sedíte, doprajte si častejšie krátke prechádzky, prípadne beh, bicyklovanie, turistiku alebo tanec. Noste pohodlné oblečenie, ktoré nikde „neškrtí“, čo najčastejšie oddychujte s vyloženými nohami alebo pravidelne sprchujte nohy studenou vodou.

Vodič a kŕčové žily

PRÍZNAKY: Najčastejšie to je pocit „ťažkých nôh“, únava dolných končatín, pocity horúčavy, prípadne, naopak, pocit chladu, svrbenie kože, kŕče v lýtkach, zvýšená potivosť, bolesti (najmä po dlhodobom sedení či státí), opuchy.