Tesla Model 3 – Koľko zaplatíte za cestu z Bratislavy do Košíc v ľudovom elektromobile!?

Peter Orosz, 05.08.2017
Vypočítali sme približnú cenu za dobíjanie na ceste z Bratislavy do Košíc.

Nový elektromobil americkej spoločnosti Tesla je konečne tu! Ide o najdôležitejší model tejto mladej automobilky, ktorý rozhodne o budúcnosti celej značky. Reakcie sú zatiaľ zmiešané, no za to nemôže ani tak auto samotné, ako prístup automobilky k zákazníkom.


V súvislosti s elektromobilmi nás ale v prvom rade zaujímajú dojazd a rýchlosť nabíjania. To oceníme hlavne pri cestovaní na dlhšie vzdialenosti. Zlou správou je, že väčšina rýchlonabíjacích staníc na Slovensku bola nedávno spoplatnená. Takých je veľa na hlavnom ťahu z Bratislavy do Košíc, kde je najväčšia sieť prevádzkovaná spoločnosťou Greenway. Tá si v základnom programe účtuje až 50 centov za každú minútu nabíjania.To možno neznie veľa, ale nabitie priemerného elektromobilu na 75-85 % trvá približne 45 minút. Tento čas ovplyvňuje aj počasie, takže v zime zaplatíte za nabíjanie viac.


Tak trochu kuriózne je, že len nedávno došlo k schváleniu projektu, ktorého cieľom je výstavba nových nabíjacích staníc aj s finančnou podporou EÚ vo výške 18,84 milióna eur. Európske peniaze ale nerastú na stromoch, pretože ide o spoločné peniaze daňových poplatníkov z jednotlivých členských krajín a ja som zvedavý, aká bude konečná cena za nabíjanie na staniciach, ktoré sa postavili z verejných zdrojov. Päťdesiat centov za minútu je jednoducho veľa a tieto zastávky môžu predražiť výlet s elektromobilom až na úroveň, kedy by už bola výhodnejšia cesta autom so spaľovacím motorom.


Na našu simulovanú cestu elektromobilom z Bratislavy do Košíc sme si zobrali štandardnú verziu Modelu 3, ktorá disponuje maximálnym teoretickým dojazdom až 354 km. Na rýchlonabíjacej stanici sa pritom dokáže nabiť na ďalších 200 kilometrov za približne 30 minút, potom sa rýchlosť nabíjania začne spomaľovať. Pre minimalizáciu zastávok sme rozhodli predĺžiť nabíjací čas až na 45 minút, vďaka čomu by sa maximálny teoretický dojazd mohol zvýšiť až na 250 kilometrov. Tieto údaje je potrebné brať s rezervou, pretože dojazd ovplyvňuje okolitá teplota, ale aj využívanie palubných systémov či klimatizácie.


Zo sídla našej redakcie v Bratislave je to severnou trasou do Košíc zhruba 450 kilometrov. To znamená, že budeme musieť využiť minimálne jednu z nabíjacích staníc. Najlepšie pokrytie a najrýchlejšie stanice vlastní už spomínaná spoločnosť Greenway. Z Bratislavy by sme preto vyrazili s nabitou batériou, ktorá by mala teoreticky poskytnúť asi 350 kilometrový dojazd. Je však dobré počítať aj s rezervou a zvýšenou spotrebou energie pri chladení počas letných horúčav. Bez problémov by sme tak mali dôjsť k nabíjacej stanici v Ružomberku. Ako som už spomínal, nabíjať budeme zhruba 45 minút. Spoločnosti Greenway tak budeme musieť zaplatiť 22,5 €.


S dojazdom zhruba 250-270 kilometrov by už nemal byť problém doraziť do Košíc aj s niekoľko kilometrovou rezervou. Situácia však môže byť iná v zime, alebo v prípade nejakej nepredvídanej udalosti na ceste. Je pravdepodobné, že vtedy sa budete musieť zastaviť ešte raz.


Zaujímavé tiež je, že cesta z Bratislavy do Košíc elektromobilom je lacnejšia len o niekoľko eur v porovnaní s naftovým autom. Pri cene 1,10 € za liter nafty by sme túto cestu zvládli s bežným autom len pri maximálnej spotrebe 4,5 litra na sto kilometrov, čo ale nie je nereálne.