Tri najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri umývaní auta.

Peter Orosz, 06.06.2017
Dokonalé umytie vyžaduje nielen poriadnu dávku trpezlivosti, ale aj správnu techniku.

Svieti slnko, deti sú v škole a manželka v práci. Ideálna príležitosť urobiť si radosť a umyť auto. Väčšina z nás to ale po hodinke oľutuje, pretože stále nachádzame nejaké nečisté miesta, vidieť fľaky po vode a častokrát si to odnesie aj lak. S najväčšou pravdepodobnosťou si za to však môžeme sami, a preto vám ukážeme tri základné chyby, ktorých sa veľký počet vodičov pri umývaní svojho auta dopúšťa.

1. Nesprávna huba

Ak používate na umývanie vozidla klasickú špongiu, radšej ju hneď zahoďte. Tieto huby sú totiž určené na hrubé "drhnutie", pričom sa uvoľnené nečistoty zachytia na ich povrchu a potom môžu poškodiť váš lak. Na umývanie áut sa predávajú špeciálne "huby", ktoré nečistoty zachytia vo svojich vláknach, takže nie sú v kontakte s karosériou vozidla. Tým sa zabráni možnosti akéhokoľvek poškriabania. Ideálne je pritom použiť až dve vedrá – jedno s čistou vodou, druhé s čistiacim prostriedkom. Vo vedre s čistou vodou sa z huby uvoľnia hrubé čiastočky prachu a následne môžete špongiu namočiť do vedra s prípravkom.

2. Nesprávny čistiaci prostriedok

Každému sa už raz stalo, že nemal po ruke autošampón, a tak sa uchýlil ku starej dobrej „jarovej vode“. Prostriedky na riad však môžu vážne znehodnotiť povrch laku. Každý autošampón totiž funguje na princípe odstránenia nečistôt pri zachovaní vysokého mazacieho účinku. Inak povedané - ak používate iba vodu so saponátom, karoséria sa zbytočne vysušuje a hrozí poškodenie laku.

3. Používanie univerzálnych nástrojov a prípravkov

Používanie rovnakých špongií a prípravkov na všetky časti auta je taktiež nesprávne. Snažte sa vyhľadať prípravky, ktoré sú určené na umývaný materiál. Odporúčame využívať aspoň 3 špongie – na kolesá, lak a plastové diely.