Internet je dnes úplne bežným komunikačným a informačným nástrojom na svete. Používajú ho školy, firmy, na internete sú knihy, filmy či mapy. Dá sa povedať, že dnešný civilizovaný svet je od tejto počítačovej siete doslova závislý. Nečudo, že začína prenikať aj do automobilov.
Zaužívaná predstava o používaní internetu je spojená s prácou na počítači. Lenže v automobile je nebezpečné ešte aj telefonovať s mobilom, nieto ešte nejaké surfovanie po webových stránkach či práca s e mailom. Auto pripojené na internet by však malo používať sieť na veci, ktoré naopak, bezpečnosť a komfort vodiča zvýšia. Štúdie rozličných automobiliek sú rozličné, v jednom sa však zhodujú – internet a automobily by mali byť už onedlho vernými spoločníkmi.
Pravdepodobne najďalej sa v implementácii internetu do vozidiel dostala automobilka BMW. Jej systém sa nazýva ConnectedDrive a ide o celú škálu rozličných služieb a doplnkov, ktoré využívajú internetové pripojenie. Jeho súčasťou je napríklad program BMW Assist, ktorý sleduje akým smerom sa na ceste vodič pohybuje a posiela mu v spolupráci s mapovými podkladmi Google maps užitočné informácie o ceste pred ním. Ďalšou zaujímavou funkciou je minulý rok predstavená Google Local Search. Ak si prajte zistiť nejakú adresu, telefónny kontakt na hotelovú recepciu, či banky alebo reštaurácie, stačí ju Googlu vyhľadať.
Potom môžete napríklad jednoduchým stlačením tlačidla preniesť vyhľadané údaje do navigačného systému a ten vás tam spoľahlivo dovedie k vybratému miestu. Connected Drive využíva na pripojenie k internetu mobilnú dátovú sieť. Stačí teda vložiť do príslušného slotu dátovú kartu operátora a hotovo.
Internet v automobile láka aj ďalšie veľké mená. Softvérový gigant Microsoft oznámil začiatkom tohto roka strategické partnerstvo s kórejskou automobilkou Hyundai. Cieľom je vytvoriť platformu pre prístup k informáciám a multimediálnu zábavu v aute. O slovo sa prihlásil aj výrobca čipov Intel, ktorý predstavil podobný systém pre automobily spolu s výrobcom autoelektroniky Clarion. Ani jedno ani druhé sa pritom bez internetu nezaobíde. So zaujímavou ponukou prišiel toto leto Chrysler. V Amerike si môže záujemca za neveľký poplatok nechať do automobilu zabudovať zariadenie, ktoré prijíma dáta pomocou 3G mobilnej siete a zároveň funguje aj ako bezdrôtový WiFi prístupový bod. Všetci cestujúci sa tak môžu počas jazdy pripojiť na internet, pretože WiFi technológiou sú dnes bežne vybavené notebooky, prenosné herné konzoly či dokonca niektoré mobilné telefóny a dokonca aj fotoaparáty. V Amerike vznikol v tejto súvislosti aj prvý poskytovateľ internetu výlučne pre automobily – Autonet Mobile.
Hlavným problémom pri všetkých typoch pripojenia automobilu na internet zostáva pokrytie signálom a kvalita dátového spojenia. Kým v husto obývaných oblastiach o ne spravidla nie je núdza, mimo nich to už také ružové nie je a práve málo zaľudnenými oblasťami neraz vedú hlavné diaľničné ťahy. Mobilné dátové pripojenie navyše nemá príliš v láske veľkú rýchlosť užívateľa a tak problematickým bodom zatiaľ zostáva využitie internetu aj na iné veci, ako len dátovo nenáročnú telemetriu či jednoduché doplnky k navigácii. V ConnectedDrive od BMW sa využíva technológia EDGE.
Pokrytie územia touto technológiou je v Európe veľmi dobré, no rýchlosť dosahuje len 234 kilobitov za sekundu (kbps), aj to len teoreticky. V praxi sa spravidla rýchlosť pohybuje na úrovni iba 100 kbps. A to rozhodne nestačí na kvalitné počúvanie internetových rádií, nehovoriac o sledovaní videa na internete. Zlom by mohla priniesť nová technológia mobilného internetu LTE. Tá je v štádiu testovania a nedávno sa podarilo nemeckému T-Mobilu demonštrovať pripojenie rýchlosťou zhruba 10 megabitov za sekundu aj pri rýchlosti automobilu okolo 100 km/h. To už by umožnilo oveľa širšie využitie internetu vo vozidlách.
Text: Ján Štefanovič