Nová Fabia III: oficiálne foto a množstvo informácií

Miloš Remenár, 18.08.2014
Jedno z najočakávanejších áut tohto roka sa ukázalo v definitívnej podobe, z dôveryhodných zdrojov poznáme už aj množstvo detailov.

Naša redakcia získala údaje z dobre informovaného zdroja, ktorý pozná presné špecifikácie budúcej generácie. S dĺžkou 3 992 mm, šírkou 1 732 mm a výškou 1 467 mm zmizne často kritizovaná disproporčnost Fabie II, čo jasne ukazujú aj prvé oficiálne fotografie. Dĺžka je menšia o zanedbateľných 8 mm, avšak karoséria sa o 31 mm zníži a hlavne o 90 mm ​​rozšíri. Rázvor náprav sa navyše pretiahne o 5 mm na výsledných 2 470 mm.

Tvar svetlometov bude podobný ako u Octavie. Fabia dostane LED denné svietenie a za príplatok aj projektorové svetlá. Svetelným zdrojom však bude bežná žiarovka H7, xenóny budú pre Fabiu naďalej nedostupné.

Fabia III sa pochváli nečakane nízkou hmotnosťou, základný model s atmosférickým trojvalcom 1,0 l MPI bude vážiť iba 980 kg. Zníženie hmotnosti, spoločne s nasadením systému štart-stop s rekuperáciou brzdnej energie, použitie nových hliníkových motorov a nasadenie nových prevodoviek prispeje k zníženiu spotreby. Naftová verzia Greenline by mala jazdiť iba za 3,1 l/100 km.

Písali sme: Škoda Fabia III: Aké dostane motory?

Batožinový priestor pojme v danom segmente nevídaných 330 litrov (medzigeneračne +15 l), po sklopení zadných sedadiel sa zväčší na 1 150 l. Zaujímavosťou je, že týchto hodnôt Škoda nedosiahla na úkor náhradného kolesa - pod podlahou bude plnohodnotná rezerva.

Písali sme: Škoda Fabia III: Aké vychytávky prinesie?

Nová Fabia chce popri praktických vlastnostiach lákať aj na individualizáciu a štýlový dizajn. Vnútri bude na výber z mnohých rôznych farebných kombinácií. Skrátka nepríde ani exteriér: štyri rôzne farby strechy, alebo až 17-palcové kolesá môžu z Fabie III urobiť vzhľadovo naozaj atraktívne auto.