Ford uvádza inovatívny airbag pre Mustang

Miloš Remenár, 22.07.2014
Na ochrane pasažierov v prípade nehody je stále čo zlepšovať. Nový airbag od Fordu možno umiestniť aj na miesta, ktoré to doteraz nedovoľovali.

Automobilka Ford prináša v najnovšej generácii modelu Mustang nový kolenný airbag spolujazdca. Novinkou v tomto prípade pochopiteľne nie je jeho pozícia, vzduchový vankúš chrániaci nohy cestujúcich možno nájsť v automobiloch už niekoľko rokov, ale konštrukcia. Vďaka tomu mohol byť umiestnený do dvierok odkladacej schránky pred spolujazdcom.

Tradičný textilný vzduchový vankúš má pomerne značné zástavbové rozmery, ktoré pri danom požadovanom objeme v nafúknutom stave v podstate nie je možné zredukovať. Nový airbag, chránený pätnástimi rôznymi patentmi, je riešený úplne inak.

Jeho najdôležitejšou časťou je nafukovacia plastová vzdušnica, umiestnená priamo v telese dvierok schránky. Pri aktivácii airbagov potom vzdušnicu naplní špeciálne zariadenie, čo zabezpečí vysunutie panelu skrinky proti kolenám cestujúceho. Hoci plastový panel na pohľad nepôsobí rovnako mäkko ako tradičný airbag, ochranný účinok ktorý ponúka je s ním úplne porovnateľný.

o4QcF350pjU

Nový airbag okrem zlepšenia pasívnej bezpečnosti, tiež zväčšuje vnútorný priestor, a tak i komfort pre posádku. Netradičná konštrukcia navyše môže viesť k ďalším aplikáciám, konštruktéri už dnes zvažujú použitie vzdušnice v ďalších častiach interiéru, kde by konvenčný airbag z priestorových dôvodov nebolo možné použiť.