Onboard video: Dvestovkou cez dedinu? Tak to chce odvahu

Miloš Remenár, 07.07.2014
Preháňať sa po okresných cestách rýchlosťami vyše 200 km/h, to neznie ako najlepší nápad, preháňať sa tam v takmer sériovom aute, to už vyzerá ako šialenstvo. Alebo nie?

Ostrov Man je rajom pre milovníkov rýchlosti. Práve na tomto kúsku zeme v Írskom mori sa uskutočnili prvé preteky automobilov, keď ešte na ostatnom britskom území musel pred autom kráčať muž so zástavkou, tu ešte stále neplatia na cestách rýchlostné limity a presne tu sa každý rok koná pretek motocyklov na otvorených cestách, legendárna Tourist Trophy.

t7gmbQ8KxM4

Jednoducho, miestni majú rýchlosť v krvi. Jedným z nich je i Mark Higgins, trojnásobný britský šampión rallye. Trať Tourist Trophy nesporne miluje, no možno kvôli typickému britskému počasiu ju zvykne absolvovať netradične autom. Skvelý výsledok tam zaznamenal už v roku 2011, kedy vytvoril až donedávna platný rekord v kategórii dvojstopých vozidiel.

Tento raz sa ale miestnymi cestičkami prehnal ešte rýchlejšie a 37,3 míle (59,7 km) dlhú trať prešiel za neskutočných 19 minút a 15 sekúnd. To je priemerná rýchlosť 117,51 mph, či ako tu na kontinente hovoríme 188 km/h! Na bežných cestách, plných nerovností, lemovaných priekopami, stromami, múrmi a domami.

Higgins absolvoval jazdu automobilom Subaru Impreza WRX STI americkej špecifikácie. Oproti sériovému prevedeniu mal iba drobné zmeny, odlišné pružiny a pre každý prípad osadený ochranný rám, hasiace zariadenie a viacbodové bezpečnostné pásy. Atraktívny záznam zobrazuje celú jazdu, počas ktorej Higgins 80 percent času držal plynový pedál na podlahe. Čo prežíval počas mnohých šmykov a skokov, keď jeho rýchlosť často krát presahovala 250 km/h, naznačuje monitoring jeho tepu, telesnej teploty a preťaženia.