Snáď najdôležitejším úkonom pred zimou je výmena pneumatík. Každý odborník vám potvrdí, že letné pneumatiky pri nízkych teplotách strácajú najpodstatnejšiu vlastnosť – priľnavosť. Musíme si uvedomiť, že celá elektronika, bezpečnosť a ľudský život spočívajú na štyroch bodoch veľkosti ľudskej dlane, kde sa pneumatiky dotýkajú vozovky. Nezabudnite dať do kufra aj reťaze, nikdy neviete, kedy sa vám zídu.
Odporúčame nechať si skontrolovať účinok bŕzd. Brzdy sú podobne ako pneumatiky kľúčový prvok bezpečnosti a ich rovnomerný brzdiaci účinok je dôležitý práve v zime. Úplne stačí, ak jedno koleso brzdí viac alebo menej ako ostatné a na ľade vystrúhate piruetu hodnú Jozefa Sabovčíka. Nezabudnite na chladiacu zmes a vymeňte alebo nechajte vymeniť letnú za zimnú. Akumulátor sa pri nízkych teplotách vybíja rýchlejšie, preto si ho dajte skontrolovať a prípadne dobiť. Ak vás odborník upozorní, že akumulátor dodýchava, radšej investujte do nového, aby ste nezostali prekvapení, keď sa po otočení kľúčikom v spínacej skrinke nerozsvieti ani jediná kontrolka. Pre takýto prípad si môžete zaobstarať štartovacie káble, na ich použitie však potrebujete iné vozidlo a majiteľa, ktorý nie je práve v časovom strese. A tých je aspoň vo veľkomestách čoraz menej.
Ďalším faktorom, ktorý je z hľadiska bezpečnosti kľúčový, sú svetlá. Podľa súčasného zákona o cestnej premávke musíte používať tlmené svetlá od 15. októbra do 15. marca, nový zákon zavedie celoročné povinné svietenie. Pozitívnym znakom je to, že mnohí vodiči svietia aj mimo vymedzeného obdobia. Nikto nemôže odškriepiť fakt, že vozidlá s rozsvietenými svetlami sú lepšie viditeľné a platí to najmä za zimných dní, keď viditeľnosť zhoršuje hmla alebo mrholenie.
V takom období platí nielen „byť videný“, ale aj vidieť, čiže mať dobrý výhľad z vozidla. V lete si to málokto uvedomuje, ale práve zima ukáže nánosy prachu a mastnoty na vnútornej strane predného skla. Odporúčame ho pred zimou dôkladne vyčistiť a túto údržbu robiť pravidelne. Na čerpacích staniciach a v obchodných reťazcoch nájdete nepreberné množstvo výrobkov, hoci neraz postačí voda a tradičná okena.
Dôležitá je aj čistota skla zvonku. Podobne ako u pneumatík, aj tu existuje množstvo prípravkov, či už letných, zimných alebo celoročných. Rozhodne nepoužívajte čistú destilovanú vodu, ktorá v zime zamŕza. Odporúčame skontrolovať stav gumičiek stieračov. Ak sú staršie, nemusia zimu prežiť. Neraz sa totiž stane, že primrznú k prednému sklu a pri neopatrných pokusoch o ich vyslobodenie z ľadového zovretia sa zvyknú poškodiť. A keď už máte vynikajúci výhľad, skontrolujte si, či máte vo vozidle škrabku a metličku.
Nevyhnutnou výbavou by sa mal stať rozmrazovací sprej na dvere, aby ste si nepoškodili tesnenie. Ak viete, že vám v zime centrálne uzamykanie štrajkuje, prípadne ho nemáte vôbec, sprej na zámok sa vám zíde ako soľ. Ten však nezabudnite nosiť so sebou, pretože v zamknutom aute vám veľmi nepomôže.
V zime neodchádzajte z bytu na poslednú chvíľu, aby ste mali dostatok času na potrebné úkony napríklad očistenie skla a vyhriatie auta. Rozhodne sa nesnažte hneď po naštartovaní dupnúť na plyn, pretože preťažíte podchladený motor. Je síce pravda, že motor sa najrýchlejšie zahreje za jazdy, no po naštartovaní mu dajte niekoľko minút na voľnobehu a spočiatku majte skôr ľahšiu nohu.
Nezávisle od toho, či ste skúsený alebo neskúsený vodič, vyskúšajte si správanie sa vozidla na snehu alebo na ľade, napríklad na prázdnom parkovisku. Tým zodpovednejším odporúčame zaplatiť si školu šmyku, kde sa pod vedením profesionálov a v kontrolovanom prostredí naučíte bezpečne zvládať kritické situácie.
Text: Soňa Zverková
Foto: PANER a autorka (2)
**Desatoro pred zimou** 1. Výmena pneumatík
2. Kontrola a nastavenie bŕzd
3. Kontrola a výmena oleja
4. Kontrola akumulátora
5. Kontrola a nastavenie svetlometov
6. Výmena chladiacej zmesi
7. Výmena zmesi v ostrekovačoch
8. Kontrola gumičiek stieračov
9. Očistenie vnútornej strany predného skla
10. Zídu sa vám: zimné reťaze, štartovacie káble, škrabka, metlička, rozmrazovací sprej, rezervné gumičky stieračov