Možno na vodičáku máte zápis, o ktorom ani neviete. Čo znamená?

Harmonizované kódy na vodičáku nie sú len formalita – niektoré môžu zásadne ovplyvniť vašu schopnosť šoférovať.

Vydané  Text: 

Vodičák nie je len o tom, že vás pustia za volant. Na jeho zadnej strane sa môžu objaviť číselné kódy, ktoré na prvý pohľad pôsobia ako šifra od tajných služieb. Volajú sa harmonizované kódy EÚ a majú jasný účel – dať svetu vedieť, či máte nejaké zdravotné obmedzenia, alebo či môžete šoférovať len určité typy áut. Predstavte si, že vám zaškrtnú kód 10.02. Znamená to, že môžete riadiť iba auto s automatickou prevodovkou. Ak by ste teda snívali o staršom off-roade s ručným radením, musíte sa rozlúčiť. Omnoho bežnejšie sú však kódy 01., 02. a 03. – teda informácie o tom, že potrebujete okuliare, kontaktné šošovky, načúvací prístroj alebo dokonca protézu.

A čo je na tom najlepšie? Že o tom nerozhodujete vy. Už od roku 2009 platí, že ak vám lekár alebo psychológ zistí zdravotný problém, ktorý by mohol ovplyvniť vaše šoférovanie, musí to do piatich pracovných dní nahlásiť polícii. Bez debaty.

Harmonizované kódy na vodičáku nie sú len formalita – niektoré môžu zásadne ovplyvniť vašu schopnosť šoférovať.

Okuliare, načúvací prístroj aj protéza? Šoférovať môžete, ale podľa pravidiel

Našťastie, nie každá diagnóza vás od šoférovania vyradí. Máte okuliare? Žiadny problém, stačí ich mať počas jazdy nasadené. Platí to aj pre kontaktné šošovky alebo načúvacie prístroje. Ak však máte vo vodičskom preukaze zapísaný nejaký kód, a vy tú povinnosť nedodržíte (napríklad šoférujete bez okuliarov, hoci ich máte predpísané), koledujete si o poriadny problém.

Okrem základných zdravotných obmedzení existujú aj špecifické úpravy áut. Napríklad ak máte v preukaze kód 25.04, znamená to, že vaše auto musí mať ručne ovládaný plynový pedál. Alebo kód 32.01 – ručne ovládaná brzda a akcelerátor jednou rukou. Sú to veci, ktoré bežného vodiča možno nikdy nepostretnú, ale pre tých, ktorých sa to týka, ide o životne dôležité úpravy.

Čo sa určite vo vodičskom preukaze uvádzať musí, sú kódy označujúce zdravotné obmedzenia a tiež špecifiká vozidla, ktoré vodič riadi. Podľa Prílohy č. 9 k vyhláške č. 9/2009 Z. z. ide o nasledovné kódy a významy:
01. Korekcia a/alebo ochrana zraku
01.01. Okuliare
01.02. Kontaktná šošovka (šošovky)
01.05. Ochrana očí
01.06. Okuliare alebo kontaktné šošovky
01.07. Špecifická optická pomôcka
02. Sluchová pomôcka/komunikačná pomôcka
03. Protéza/ortéza končatín
03.01. Protéza/ortéza hornej končatiny
03.02. Protéza/ortéza dolnej končatiny

Menej zvyčajné kódy
Kuriozitou, s ktorou sa bežný motorista snáď nikdy nestretne, sú takzvané kódy na používanie s obmedzeniami. Ide aj o takéto záznamy:
61. Obmedzenie viesť vozidlo len počas dňa (napríklad v čase od jednej hodiny po východe slnka do jednej hodiny pred západom slnka)
62. Obmedzenie jazdy v okruhu … km od miesta bydliska držiteľa preukazu alebo len vnútri mesta/regiónu …
63. Vedenie vozidla bez spolucestujúcich
64. Obmedzenia na jazdu rýchlosťou maximálne … km/h
67. Jazda po diaľnici a rýchlostnej ceste nepovolená
68. Požitie alkoholu nepovolené
69. Len pre vedenie vozidiel vybavených alkoholovým imobilizérom

Harmonizované kódy na vodičáku nie sú len formalita – niektoré môžu zásadne ovplyvniť vašu schopnosť šoférovať.

Najbizarnejšie kódy? Jazda len cez deň alebo bez pasažierov

A teraz príde to najlepšie. Existujú aj také zápisy, ktoré by ste asi vo svojom vodičáku videli len veľmi neradi. Napríklad kód 61: jazdiť môžete len cez deň. Alebo 62: môžete jazdiť len v okruhu niekoľkých kilometrov od svojho bydliska. Alebo 63: jazda bez pasažierov. To už znie skoro ako trest, nie? Medzi ďalšie „lahôdky“ patrí zákaz jazdy po diaľnici, povinnosť mať v aute alkoholový imobilizér, alebo maximálna rýchlosť obmedzená zákonom – nie rýchlosťou auta.

Vodičské preukazy dostali dátum spotreby: Ktorá skupina sa týka vás?


Inzercia