Aktualita
Chcete 5 hviezdičiek? Potom nám dajte viac tlačidiel a menej obrazoviek
Viac hardwarových tlačidiel znamená viac bezpečnosti. Hoci nové pravidlo Euro NCAP nie je právne záväzné, bude mu prikladaná značná váha.
Vydané Text: Redakcia (PK)
Za posledné desaťročie výrobcovia automobilov nahradili čo najviac fyzických tlačidiel elegantnými, minimalistickými dotykovými obrazovkami. Na týchto obrazovkách sú nastavenia všetkého možného, od nastavenia klimatizácie cez nastavenia rádia až po aktiváciu stieračov čelného skla. Celé toto „dotykové šialenstvo“ odštartoval Elon Musk s modelom Tesla S. V modely S bola odstránená väčšina tradičných páčok, gombíkov a tlačidiel. Všetky tieto tlačidlá mali svoje digitálne verzie vo veľkom centrálnom dotykovom displeji.
Tieto displeje „nútia“ vodičov aby spustili oči z vozovky, aby ich častejšie nastavovali. Dotykové obrazovky môžu spôsobiť, že vodiči spustia oči z vozovky na 5 až 40 sekúnd. Matthew Avery, riaditeľ strategického rozvoja Euro NCAP, poznamenáva, že dotykové obrazovky majú určité oneskorenie a nedochádza k žiadnej hmatovej spätnej väzbe na potvrdenie prijatia príkazu, čo môže viesť vodičov k tomu, aby venovali viac pozornosti dotykovej obrazovke.
Tento automobilový trend pôsobí estetickejším dojmom a ušetrí náklady pri výrobe, ale to všetko na úkor bezpečnosti. Tlačová správa Európskej komisie uvádza, že v roku 2023 zomrelo viac ako 20 400 ľudí pri smrteľných nehodách v rámci Európy. Za minulý rok to bolo síce „len“19 800, no stále je to vysoké číslo. Za týmito číslami „svojim podielom“ bezpochyby stoja aj dotykové obrazovky/mobily. Nielenže si vyžadujú častú pozornosť vodiča, ale okrem toho má úroveň osvetlenia dotykovej obrazovky v noci určitý negatívny vplyv na schopnosť vodiča poriadne vidieť. To predstavuje ďalšie bezpečnostné riziká pre motoristov a chodcov.
Pravidlo Euro NCAP
Veľké množstvo integrovaných funkcii v dotykových obrazovkách výrazne komplikuje ovládanie automobilu. To je známy fakt, o tom niet pochýb. Namiesto jednoduchého stlačenia tlačidla musí dnes vodič počas jazdy blúdiť očami a prstami v mnohokrát komplikovanom menu infotainmentu, lebo chce znížiť hlasitosť rádia alebo zvýšiť teplotu klimatizácie. Odpútavanie zraku od diania na vozovke ako vyšité.
Touto myšlienkou sa zaoberá aj konzorcium Euro NCAP (európsky program hodnotenia nových automobilov), ktoré je popredným orgánom pre bezpečnosť automobilov v Európe. „Nadmerné využívanie dotykových obrazoviek je problémom celého automobilového priemyslu, pričom takmer každý výrobca vozidiel presúva kľúčové ovládacie prvky na centrálnu dotykovú obrazovku, čo núti vodičov odvádzať zrak od cesty a zvyšuje riziko nehôd z rozptýlenia.“ povedal Matthew Avery, riaditeľ pre strategický rozvoj v Euro NCAP.
Od 1. januára 2026 nadobúda účinnosť aktualizácia systému hodnotenia bezpečnosti. Hlavnou novinkou aktualizácie je nové pravidlo – aby automobil získal päť hviezdičiek, musí používať analógové ovládacie prvky ako tlačidlá, páčky alebo otočné ovládače pre päť základných funkcií.
Nateraz je to týchto 5 základných funkcií – ovládanie smerových svetiel, výstražných svetiel, klaksónu, stieračov a tiesňového volania. Aj keď toto nové pravidlo nie je povinné, resp. právne záväzné, bude mu pri celkovom hodnotení prikladaná značná váha. To zanemená, že automobil, ktorý nebude spĺňať tento pokyny, resp. budú tieto funkcie stále v dotykovej obrazovke, bude automaticky penalizovaný a nebude mať nárok na najvyššie päť hviezdičkové hodnotenie organizácie. Cieľom tohto pravidla je „prinútiť“ výrobcov automobilov aby hľadali vhodný konsenzus medzi dotykovými obrazovkami a fyzickými tlačidlami. Či sa vrátia aj klasické tlačidlá audio systému alebo klimatizácie je zatiaľ nejasné.
Majú výrobcovia problém?
Svojim spôsobom áno. Euro NCAP je totiž vysoko cenený európskymi spotrebiteľmi. Získanie päť hviezdičkového hodnotenia bezpečnosti od takejto dôveryhodnej organizácie je dôležitým aspektom budovania reputácie v oblasti bezpečnosti. Hoci dotykové obrazovky sú z hľadiska nákladov efektívnejšie, pri navrhovaní nových modelov alebo modernizácii starších modelov by sa mali brať do úvahy sťažnosti spotrebiteľov a rastúce obavy pre bezpečnosť automobilov.
Okrem toho si čoraz viac vodičov a zákazníkov žiada späť prístupné a menej rušivé ovládacie prvky. Na druhej strane je faktom, že fyzické tlačidlá vyžadujú zložitejšie zapojenie a ďalšie materiály, pokiaľ softvérové rozhranie je možné aktualizovať na diaľku. Preto možno povedať, že pre mnohých výrobcov v oblasti výroby a dizajnu interiéru nastanú krušné chvíle.
Týka sa to hlave výrobcov ako Tesla, Mercedes, Audi, BMW, Volvo alebo Volkswagen. Napríklad Volkswagen ID.7 vyžaduje, aby vodiči ovládali výduchy ventilácie prostredníctvom ponuky ovládania klimatizácie na dotykovej obrazovke auta. Volvo EX30 „pochováva“ nastavenia zrkadiel a odmrazovanie zadného okna do podponuky. Tieto a podobné „funkcie“ obrazoviek sú pre mnohých vodičov frustrujúce a dokonca nebezpečné – vykonávať základné funkcie cez obrazovku, najmä počas pohybu vozidla.
Päť hviezdičkové hodnotenie bezpečnosti je tiež hlavným predajným argumentom a výrobcovia sa snažia splniť tieto kritériá. Výrobcovia automobilov, ktorí nedodržiavajú pravidlá, riskujú stratu svojej konkurenčnej výhody na trhoch s dôrazom na bezpečnosť. Niektorí výrobcovia už začali meniť svoj prístup. Mazda odolala trendu eliminácie fyzických ovládacích prvkov, zachovania tradičných tlačidiel a voličov kľúčových funkcií. Toyota tiež vyjadrila skeptický postoj k interiérom s plne dotykovou obrazovkou, pričom sa rozhodla pre kombináciu digitálnych a fyzických rozhraní. Ostatné automobilky môžu čoskoro nasledovať tento príklad, keď sa prispôsobia pripravovaným predpisom.