Aktualita

Podvodníci našli nový spôsob, ako vás obrať o peniaze – a stačí im na to jeden QR kód

Quishing je nový podvod zneužívajúci QR kódy na nabíjačkách elektromobilov. Vodiči môžu prísť o peniaze ešte pred začiatkom nabíjania.

Vydané  Text: 

A práve toto je oblasť, na ktorú sa aktuálne zamerali zločinecké skupiny. Podľa bezpečnostnej správy firmy ESET podvodníci najnovšie využívajú kombináciu fyzických a digitálnych techník. Ich cieľom je ukradnúť vodičom platobné údaje. Najnovším trikom je QR kód na nabíjacích staniciach.

Quishing je vo svojej podstate phishingom, ale pomocou QR kódov. Phishing je najobľúbenejšia a najpoužívanejšia metóda kyber zločincov na získavanie osobných a platobných údajov od dôverčivých ľudí. Najčastejšie je to formou notifikácii alebo e-mailov. Častokrát sa vydáva za nejakú dôveryhodnú, všeobecne známu inštitúciu ako napríklad polícia, banky, pošta a pod.

Objavili sa tiež informácie, že podvodníci paktujú aj s parkovacími automatmi prostredníctvom falošných QR kódov. V tomto prípade príde obeť nie len o svoje platobné údaje, ale zároveň dostane ešte pokutu za nezaplatené parkovanie. Preto spoločnosť ESET odporúča overovať QR kódy.

Ako? Najdôležitejšie je „všímať si, či webová stránka, na ktorú vás QR kód presmeruje, obsahuje gramatické alebo pravopisné chyby, prípadne či sa vám na nej niečo nezdá. V takom prípade môže ísť o podvodnú stránku.“ Taktiež väčšina moderných telefónov zobrazuje náhľad pred otvorením URL. Ak sa QR kód otvára automaticky, je odporúčané skontrolovať nastavenia zariadenia alebo fotoaparátu, prípadne zvoliť inú formu platby.

Ďalšie odporúčania spoločnosti za zníženie rizika quishingu:

  • QR kód si pozorne prezrite. Pôsobí, akoby bol prelepený, alebo je súčasťou pôvodného nápisu? Má inú farbu alebo rozdielne písmo ako zvyšok nápisu, alebo sa odlišuje nejakým iným spôsobom? To všetko môžu byť varovné signály a nikdy neskenujte QR kód, ak nie je zobrazený priamo na samotnom termináli nabíjacej stanice či parkovacieho automatu.
  • Zvážte, či nie je lepšie platiť len cez SMS alebo oficiálnu aplikáciu príslušného prevádzkovateľa nabíjacej stanice.
  • Ak sa domnievate, že ste sa stali obeťou podvodu, zablokujte svoju platobnú kartu a nahláste potenciálny podvod svojej banke alebo vydavateľovi karty.
  • Používajte dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA) na všetkých účtoch, ktoré ponúkajú túto dodatočnú úroveň ochrany. Táto bezpečnostná vrstva pomôže ochrániť váš účet aj v prípade, že sa podvodníkovi podarí presmerovať vás na falošnú webovú stránku a ukradnúť vaše prihlasovacie údaje.

Najväčší mýtus o jazdenkách, ktorému stále mnohí veria: Počet kilometrov nerozhoduje

Zdroje:  ESET