Zvýšili sankcie za extrémne častý priestupok. Pokuty za auto sú 5 tisíc eur
Opakuje sa to dookola a mnohí Slováci si stále nedajú povedať – keď nemáte povinné poistenie auta, je to závažný problém a riziko.
Vydané Text: Redakcia
Neignorujte povinnosť PZP, môže vás to vyjsť poriadne draho. Pokuty za auto bez PZP sú po novom od 50 až do 5 tisíc eur. Mnohí vodiči o tom nevedia. Problém s vozidlami bez povinného zmluvného poistenie je na Slovensku viac než vypuklý. Minulé štatistiky uvádzali ich podiel na úrovni okolo 9 percent, prípadne zhruba 300 tisíc áut.
Problém sa zhoršil a úrady roky nedokázali dôsledne vymáhať pokuty. Až prišiel napokon v minulom roku štát s ich zvýšením, a to v rozmedzí od 50 eur do 5 tisíc eur. Predtým boli doslova smiešne, teda aspoň čo sa týka najnižšej sumy – začínali totiž na 16 eurách. Maximum bolo na úrovni 3 300 eur. Štát si však chce na nepoctivých motoristov očividne omnoho viac posvietiť.
Pokuty za auto bez PZP nestačia
Problémy nastanú, keď autá bez PZP spôsobia dopravnú nehodu. Kto zaplatí v situácii, keď vozidlo nemá uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu? Ako informuje Slovenská kancelária poisťovateľov, na takéto situácie slúži na Slovensku garančný fond, ktorý museli poisťovne poriadne nafúknuť. Ak spôsobíte nehodu a nemáte poistenie, následne budú od vás škodu vymáhať.
Mimochodom, suma v garančnom fonde už presiahla 10 miliónov eur. Jedno je jasné: auto bez PZP je vážny priestupok, voči ktorému treba zakročiť, a to predovšetkým v záujme ochrany poctivých motoristov, ktorí každoročne povinné zmluvné poistenie auta platia.
Lož o vodičákoch odhalená. Slovákov zasiahne táto zmena
Pokuty na Slovensku: Polícia či okresný úrad
Nestačí iba zvýšiť pokuty za auto bez PZP, potrebné je nastaviť účinný systém kontroly, ideálne automatizovaný do takej miery, aby chodili previnilcom sankcie automaticky poštou. Preťažené okresné úrady, ktoré vám (možno) pošlú pokutu napríklad po 2 či 3 rokoch od spáchania priestupku totiž rozhodne nie sú dobrou vizitkou štátu. A povedzme si na rovinu, nedokážu ani reálne nikoho odradiť od toho, aby prestal porušovať zákon.
Pokiaľ to nezvládnu okresné úrady, zostáva už len sa spoliehať na náhodné dopravné kontroly polície, ktorá však z prirodzených dôvodov nedokáže za deň skontrolovať polovicu Slovenska.