Poradca

LPG v podzemných parkoviskách je stále tabu. Prečo?

Parkovanie vozidiel na LPG v podzemných parkoviskách je niekde stále obmedzené z dôvodu starších bezpečnostných predpisov a technických noriem.

Vydané  Text: 

Vozidlá na LPG (skvapalnený ropný plyn) sú populárnou voľbou pre vodičov, ktorí hľadajú úsporné a ekologické alternatívy k benzínu a nafte. Napriek ich výhodám čelia majitelia áut na LPG významnému obmedzeniu – v mnohých krajinách je parkovanie týchto vozidiel v podzemných garážach zakázané. Táto situácia vyvoláva otázku: Dočkáme sa zmeny v pravidlách, ktoré by umožnili autám na LPG parkovať aj v podzemných parkoviskách?

Prečo sú LPG vozidlá v podzemných parkoviskách problém?

Zákazy parkovania plynových vozidiel v podzemných garážach sú väčšinou spojené s bezpečnostnými rizikami. Skvapalnený ropný plyn je horľavý plyn, ktorý je ťažší ako vzduch, čo znamená, že v prípade úniku sa môže hromadiť pri zemi a vytvárať riziko výbuchu. Historicky vznikli tieto obavy kvôli nedostatku technológií na detekciu únikov a neadekvátnym bezpečnostným normám.

Moderné technológie a bezpečnostné normy

V posledných rokoch došlo k výraznému pokroku v technológiách a predpisoch, ktoré zvyšujú bezpečnosť LPG vozidiel:

  1. Bezpečnostné ventily a systémy: Moderné nádrže na LPG sú vybavené bezpečnostnými ventilmi, ktoré minimalizujú riziko úniku plynu.
  2. Certifikované inštalácie: V súčasnosti musia všetky LPG systémy prejsť certifikovanou inštaláciou a pravidelnými kontrolami.
  3. Detekcia plynu: Mnohé podzemné parkoviská sú dnes vybavené detektormi plynu, ktoré dokážu identifikovať únik a aktivovať vetracie systémy.

Príklady z iných krajín

Niektoré krajiny už začali umožňovať parkovanie LPG vozidiel v podzemných parkoviskách za určitých podmienok:

  • Taliansko: Vozidlá s homologizáciou LPG (značka ECE R67-01) môžu parkovať v podzemných garážach, pokiaľ sa nachádzajú na prvých dvoch podlažiach.
  • Francúzsko: Parkovanie je povolené v podzemných garážach, ktoré sú vybavené detektormi plynu a efektívnym vetraním.

Tieto príklady ukazujú, že pri dodržaní určitých bezpečnostných opatrení môžu byť LPG vozidlá akceptované aj v podzemných priestoroch.

Slovenská realita

Na Slovensku zostáva parkovanie áut na LPG v podzemných parkoviskách vo väčšine prípadov zakázané (záleží od konkrétneho miesta). Tento zákaz je zakotvený vo vyhláške č. 208/1991 Zb. § 12 odsek (5) „Priestory na garážovanie vozidiel s plynovým zariadením sa musia vybaviť indikátormi s optickou a akustickou signalizáciou výskytu plynu pri dosiahnutí 25 % dolnej medze výbušnosti. Po prekročení tejto hodnoty sa musí zakázať vstup do tohto priestoru, zabezpečiť, aby ho všetky osoby opustili, a vykonať opatrenia podľa havarijného plánu.“ Tieto opatrenia však väčšina, najmä starších budov, nespĺňa. Mnohokrát to nie je z pohľadu prevádzkovateľa garáže atraktívne, s prihliadnutím na vyššie obstarávacie a prevádzkové náklady takéhoto objektu. Modernizácia legislatívy a zohľadnenie nových technológií by však mohli otvoriť dvere k zmene.

Aká je budúcnosť?

Vzhľadom na narastajúci počet áut na alternatívne palivá, vrátane LPG, je potrebné aktualizovať legislatívu a prispôsobiť infraštruktúru. Zavedenie moderných detekčných systémov, povinnosť homologizácie a zvýšenie povedomia o bezpečnosti plynových vozidiel by mohli umožniť ich parkovanie v podzemných garážach bez zvýšeného rizika.