Poradca
7 mýtov o naftových motoroch: Toto je realita, ktorá vás možno prekvapí!
O naftových motoroch sa hovorí mnohé – sú drahé, hlučné a neekologické… Nie tak celkom! Aká je realita?
Vydané Text: Marek Lehmann
Keď príde čas vybrať si nové auto, často stojíte pred otázkou: benzín alebo diesel? Oba druhy motorov majú svojich fanúšikov, ale o naftových motoroch stále kolujú rôzne mýty. Niektoré sú pravdivé, iné nie. Poďme si ich rozobrať tak, aby ste v tom mali jasno.
Je diesel drahší na údržbu?
Áno, aj nie. Na prvý pohľad sa môže zdať, že naftové motory prehrávajú v otázke údržby, pretože ich opravy môžu byť drahšie než pri benzínových motoroch. Na druhej strane však nemajú sviečky a mnoho iných súčiastok, ktoré v benzínových motoroch podliehajú opotrebeniu.
A čo ich životnosť? Kým benzínové motory zvyčajne vydržia 300-tisíc kilometrov, dieselové môžu s prehľadom najazdiť aj 500-tisíc, ba dokonca milión kilometrov. Ak sa o auto správne staráte, investícia do nafty môže byť dlhodobou výhodou.
Naftiaky sú slabšie a menej výkonné
Tento mýtus je presný opak pravdy. Dieselové motory majú vyšší kompresný pomer, čo znamená, že poskytujú viac výkonu a krútiaceho momentu. Navyše, naftové motory často disponujú turbodúchadlami, ktoré výrazne zvyšujú ich efektivitu a umožňujú ťahať ťažké náklady bez väčšej námahy. Aj preto ich uprednostňujú výrobcovia nákladných áut.
Sú hlučné a špinavé?
Kedysi boli, ale už nie sú. O starších naftových motoroch bolo známe, že vypúšťali čierne dymové oblaky, ale dnes už obsahujú filtre pevných častíc, odstránili takmer 99 % škodlivín. Ak jazdíte na aute vyrobenom po roku 2007, máte pokoj. Moderné dieselové motory sú dnes ekologickejšie a čistejšie než kedykoľvek predtým.
V zime sú nepoužiteľné
Nie, dieselové motory sú pripravené zvládnuť aj tuhú zimu. Hoci ich zahrievanie môže trvať o niečo dlhšie, moderné naftové autá sú vybavené vyhrievaním bloku motora, takže im stačí len krátka chvíľa na zahriatie. Dlhé „štartovanie na voľnobeh“ nie je potrebné, a dokonca môže motoru uškodiť.
Rastlinný olej ako palivo?
Určite ste počuli historky o tom, ako niekto nalial do diesela rastlinný olej a auto bežalo úplne normálne. Môže to byť pravda – krátkodobo. Avšak z dlhodobého hľadiska to motoru len uškodí. Na výrobu bionafty sa síce používajú rastlinné oleje, ale samotný olej z obchodu do nádrže rozhodne nepatrí.
Naftové motory v horách strácajú výkon
Ďalší mýtus, ktorý nemá veľa spoločné s realitou. Práve naopak, vďaka turbodúchadlám sú dieselové motory lepšie prispôsobené redšiemu vzduchu vo vyšších nadmorských výškach. Či už ste v Tatrách alebo Alpách, naftiak si s kopcami poradí lepšie ako benzín.
Natankovali ste nesprávne palivo? Zistite, ako sa vyhnúť drahým opravám a ušetriť peniaze!
Dlhé státie na voľnobeh prospieva motoru
Nie, neprospieva. Či už máte benzín alebo diesel, dlhé státie na voľnobeh je len plytvanie palivom. Nehovoriac o škodlivých emisiách a možných pokutách – v niektorých krajinách je totiž státie na voľnobeh už zakázané.
Dieselové motory majú svoje špecifiká, ale mnohé predsudky sú už dávno minulosťou. Ak hľadáte motor s dlhou životnosťou, výbornou spotrebou a silným výkonom, naftových motorov sa netreba báť, môžu byť skvelou voľbou. Stačí sa oň dobre starať a nenechať sa zmiasť zastaranými mýtmi.