Poradca
Čo vám prezradia kontrolky na palubnej doske? Praktický prehľad!
Viete čo znamenajú kontrolky vo vašom aute? Vo všeobecnosti sa ich dôležitosť odlišuje farbami.
Vydané Text: Michal Porubčan
Kontrolka motora, parkovacej brzdy, ABS, mazania a mnoho iných. Všetky sú pre nás dôležité – aby sme vedeli, či automobil funguje správne. Viete však, čo ktorá kontrolka znamená? Dnes si prejdeme niekoľko základných, ktoré by mal poznať každý, i také, ktoré síce v aute máte, ale možno ste sa s nimi nikdy nestretli.
Rozdelenie podľa farieb
Farba kontrolky nás informuje, prípadne varuje o všeobecnej situácii vozidla. Zelená kontrolka znamená, že všetko funguje ako má, oranžová upozorňuje, že niečo nie je v úplnom poriadku a červená nám prikazuje okamžite zastaviť a skontrolovať vozidlo. Táto analógia sa často prirovnáva k semaforu.
Zelené kontrolky
Príkladom zelenej kontrolky je ,,sledovanie jazdného pruhu“. Tá vás len informuje o zapnutom asistentovi a to platí o väčšine zelených kontroliek.
Oranžové kontrolky
Vzorom oranžovej kontrolky je ,,kontrolka motora“. Tá môže znamenať všeobecný problém motora. Či už ide o drobnosť alebo závažný problém, treba zájsť čo najskôr do servisu. Nie však každá oranžová kontrolka musí hneď značiť významnú chybu, ktorá vyžaduje pozornosť mechanika. Napríklad kontrolky systému vypnutia ESC, ESP, nádrže alebo hladina ostrekovača.
Červené kontrolky
Červený piktogram, napríklad ,,tlak oleja“, znamená, že niečo nie je tak ako by malo a treba to zmeniť, inak tým ohrozíte buď seba, alebo ostatných, alebo si zničíte svoje vozidlo. Zvyčajne ide o závažný problém, ktorý treba riešiť hneď.
Biele Kontrolky
Sú orientované prevažne na zimnú výbavu. Ako napríklad vyhrievanie volantu alebo varovanie pred nízkymi teplotami.
Kontrolky svetiel
Kontrolky svetiel sa rozsvietia zakaždým, keď zapneme dané svetlá. A to konkrétne denné svietenie, stretávacie svetlá, smerovky, ktoré svietia nazeleno, diaľkové svetlá svietiace na modro, a hmlovky. Jediné svetlá, ktoré nemajú ikonku, sú parkovacie a brzdové svetlá, ktoré sa automaticky spustia počas zaradenej spiatočky a brzdenia. Jediná kontrolka, ktorá nás upozorňuje a nie informuje o stave svetiel, je kontrolka vypálenej žiarovky žiariaca oranžovou farbou.
Kde nájdete správny význam kontrolky
Význam svetiel na palubovke sa vždy dá nájsť v užívateľskom/servisnom manuáli, ktorý vždy dostanete s kúpou nového vozidla. Ak ste však auto kúpili z druhej ruky nezúfajte, tie sa dajú zohnať aj dodatočne, na internete je ich mnoho. Pri novších automobiloch sa návod, respektíve príručka, nachádza aj v aplikácii k vozidlu.
7 mýtov o naftových motoroch: Toto je realita, ktorá vás možno prekvapí!