Cestopis
Autom po Sliezsku: Katovice, Zabrze, Chorzov a ich jedinečná atmosféra
Objavte pestrú krásu Sliezska – od kultúrnych skvostov v Katoviciach až po historické bane v Zabrze.
Vydané Text: Martin Šebesta
Katovice, Zabrze, Chorzov. Pri letmom pohľade na mapu by ste si povedali, že sú pri sebe tak blízko, akoby sa spájali. Je to tak aj v praxi. No každé z nich je iné a spolu ponúkajú zážitky, ktoré potešia milovníkov umenia, histórie, aktívneho života, ale aj gurmánov. Pripravte sa, štartujeme do Sliezska.
Banícku históriu však zo Sliezska nezmažete. Je do dobrých pár desaťročí a tie sa podpísali na vzhľade miest. Zo všetkého najviac ťažobnými vežami, ktoré nezameniteľne dopĺňajú obzor. Ich kolesá sa však už väčšinou netočia. O to
viac prúdi život pod nimi.
Inzercia
Spoznávať sme sa ho vybrali vo Forde Kuga. Kompaktnom priestrannom SUV s hybridným pohonom, ktorý si počas celej cesty dlhej viac ako 1 000 km vypýtal v priemere 6,2 l/100 km vrátane diaľničných presunov. V mestskom prostredí si pýtal minimum, pričom pokojne polovicu trás absolvoval na elektrický pohon. Ideálny kontrast ku kedysi náročnému sliezskemu ovzdušiu.
Cesta Bratislava – Katovice trvá čosi viac ako štyri hodiny a v dobre odhlučnenom Forde so skvostným podvozkom to bola jedna malina. Aj vďaka bohatej bezpečnostnej výbave a asistentom, ktorým rýchlo vysvetlíte, kedy chcete, aby pracovali a kedy majú voľno. S pomocou parkovacích kamier snímajúcich celé okolie sme aj na husto zaplnenom parkovisku hotela Vienna House v Katoviciach zaparkovali bez problémov.
Nasledovalo ubytovanie v priestrannej izbe, prvý kontakt s poľskou kuchyňou v podobe polievky žur (niečo ako
naša frankfurtská s párkom) a hurá spoznávať Katovice. Kultúrne skvosty Poliakom sa darí využívať verejné zdroje
a pretaviť ich na hmatateľné výsledky. Bývalá baňa Katovice v blízkosti športovej haly Spodek? Dnes je z nej Sliezske múzeum.
Športová hala Spodek (Podšálka, ľudovo UFO) má pre nás extra význam. V roku 1976 sa v nej konali Majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré vyhrala československá reprezentácia a štafetu si v nej odovzdávali dve z najvýraznejších osobností slovenského hokeja – Vlado Dzurilla a Peter Šťastný. Dnes má kapacitu viac ako 11 000 návštevníkov a konajú sa tu športové, spoločenské a kultúrne podujatia.
V neďalekej bývalej bani po skvostnej rekonštrukcii sídli Sliezske múzeum. S výstavou diel poľských maliarov od
roku 1800 do súčasnosti vrátane obrazov s baníckou tematikou. A nebudú iba ponuré a tmavé, ale aj plné života. V múzeu spoznáte históriu regiónu cez vynikajúce kulisy. Len dobre hľadajte pokračovanie trasy, niekedy je skryté. Na konci ste pri Maluchovi. Popri tom tu nájdete aj zopár ďalších výstav – stálych, aj dočasných.
Čaro nároží
Zo Sliezskeho múzea viedli naše kroky k budove Symfonického orchestra Poľského rozhlasu. Nová, moderná, pozostávajúca z vonkajšej časti s technológiami a vnútornej s izolovanou koncertnou sálou. Opodiaľ víta návštevníkov kongresové centrum pre 10 000 účastníkov. Katovice sa rozhodli, že budúcnosť postavia, okrem moderných centier vzdialených služieb, aj na kongresovom cestovnom ruchu.
Viacero kultúrnych ustanovizní pokope? Bol to zámer a hovoria tomu kultúrny pás Katovíc. Od neho, smerom do mesta, nasleduje univerzitný pás s viacerými vysokými školami. Cestou prechádzame okolo knižnice. Cez jej pasáž vedie skratka, tak prečo ju nevyužiť. Lemujú ju počítače s prístupom ku katalógom, ale aj najrôznejším online
publikáciám z celého sveta.
Radosť študovať a vzdelávať sa! Len pozor pri východe. Do kníh sa tam začítal Bebok, približne 25 cm bronzová postavička. Pôvodne mytologické strašidlo, niečo ako náš bubák, no v modernom svete sa stal maskotom mesta a zopár desiatok týchto milých piadimužíkov (aj piadiženušiek) nájdete po celom meste. Zaujímavý moment predstavujú aj architektonické štýly, ktoré sa v meste stretávajú. Ak si nájdete dobrý roh, uvidíte, ako sa v priebehu pár desaťročí menili stavebné štýly.
Začiatok 20. storočia? Jeho odraz na administratívnych budovách nájdete na križovatke ulíc Jagiellonska a Józefa Lompy. A kúsok ďalej, na ulici Sienkiewicza, Múzeum histórie počítačov a výpočtovej techniky. S niekoľkými stovkami exponátov, pričom všetky sa darí udržiavať vo funkčnom stave.
Eiffelovka naopak
Čo by to bolo za návštevu baníckeho regiónu bez návštevy bane! V tomto prípade bane Kopalnia Guido v hĺbke 320 m v Zabrze. To je presne toľko, akoby ste Eiffelovu vežu obrátili naopak. V informačnej kancelárii nasadiť prilbu, výťahom s rýchlosťou 4 m/s sfárať a po 1,5 minúte ste v podzemnom svete. Baňa už niekoľko desaťročí nefunguje, no aj po ukončení ťažby slúžila na výskumné účely.
Testovali sa tu banícke stroje a technológie, ktoré spolu s ďalšími zariadeniami stále nájdete v štôlňach. Také dve hodiny máte čo robiť a výklad sprievodcov vás vtiahne do deja. Chceli by ste si vyskúšať banícky život? Nech sa páči, program na 6 hodín zabezpečený. Niečo iné? V tejto hĺbke majú aj kaviareň, rokovaciu sálu a diskotéku. Podujatie pre 600 ľudí na nezvyčajnom mieste? Stačí sa ozvať, všetko ostatné vybavia.
Vo vedľajšej bani Luiza majú stále funkčný parný stroj s dvoma piestmi, ktorý kedysi poháňal banský výťah. Zoberú vás závesným vláčikom do bane a preplavíte sa aj 1 100 m dlhou štôlňou. Z toho si vytvoríte obraz o tom, čo znamenalo ťažiť uhlie v hlbinnej bani. Zároveň spoznáte, ako sa táto práca vyvíjala od počiatku až po súčasnosť a aké nástroje v nej zohrávali hlavnú úlohu.
Do vzduchu
Nemyslíme na banskú nehodu, ktorá by vás vymrštila do povetria. Ale na návštevu mesta Chorzow. Niečo vám to hovorí? Príde na to! Najprv si vyhraďte čas na návštevu Sliezskeho parku, ktorý počas celého roka ponúka zaujímavé atrakcie. Nielen prechádzky pri vodných plochách a pod stromami. Ale aj cez japonskú záhradu, zoologickú záhradu a najmä deťmi milovaný najstarší lunapark v Poľsku Legendia s húsenkovými dráhami a atrakciami, po ktorých im budú žiariť oči ako rozpálené uhlíky.
Alebo by to chcelo planetárium a nazrieť do hlbín vesmíru? Ako si prajete, aj také tu majú a odvezie vás k nemu lanovka Elka. Prípadne si vyberte druhú dráhu lanovky k Sliezskemu štadiónu. Ten je od roku 2017 vynovený na kapacitu 54 000 divákov na športových podujatiach (futbal, atletika…), na koncerty sa zmestí 85 000 divákov. Pozriete si ho z vyhliadkového miesta pod strechou.
Pamätáte si, čo ste robili 14. 10. 2009? V Chorzowe bola snehová fujavica a autor týchto riadkov mrzol s bratrancom
na ešte starom štadióne a pozeral sa, ako slovenská futbalová reprezentácia vlastným gólom poľského obrancu zvíťazila a postúpila na Majstrovstvá sveta do Južnej Afriky. Kontakty medzi Slovenskom a Sliezskom majú rôzne podoby.
Chce to pivo!
Tvrdil nielen Švejk, ale najmä baníci po náročnej šichte. Podľa slov sprievodcu po pivovare Tyskie sa pivu darí v regiónoch s rozvinutým priemyslom. Pri návšteve uvidíte všetky technológie a postupy potrebné pri výrobe piva, spôsob jeho distribúcie, zoznámite sa so surovinami a s tým, aké pivo sa najlepšie hodí k jedlu. Nechýba ochutnávka, aby ste si overili kvalitu piva.
Určite zamierte do štvrte Nikiszowiec. Pred pár desaťročiami to bola banícka kolónia pozostávajúca z nízkych dlhých tehlových domov s červenými okennými rámami. Dnes má táto nezameniteľnú atmosféru, ktorú spoznáte najmä počas pokojných víkendových doobedí. Sadnite si do kaviarne, z porcelánovej šálky si vychutnajte kávu a zadívajte na námestie pred vami ohraničené kostolom sv. Anny. Predstavte si, ako to muselo vyzerať pred sto rokmi, keď bolo baníctvo v plnom rozpuku.
Návšteva Katovíc a Sliezska prináša množstvo zážitkov. Tento kút Poľska neďaleko našich hraníc má plné priehrštia
zaujímavých zážitkov, ktoré čakajú, aby ste ich objavili. Napríklad keď budete niekedy letieť z miestneho letiska a doprajete si deň navyše na spoznávanie. Alebo len tak. Keď sem prídete rozšíriť svoje obzory a zažiť niečo nové.
Užite si vianočné trhy v Katoviciach!
Adventné obdobie pridáva ďalší dôvod na návštevu. Sú ním Vianočné trhy, alebo Jarmark Bozonarodzeniowy. Program sa neobmedzuje iba na predvianočné obdobie, ale tento rok potrvá od 22. novembra 2024, až do 5. januára 2025. Tešiť sa môžete na 35 metrov vysoké ruské kolo, jazdy na vláčiku, viktoriánsky kolotoč, fotenie s Dedom Santa Ježi-Mrázom, alebo ako ho vy doma voláte, bezplatné korčuľovanie, pričom korčule vám za pár zlotých požičajú a ďalšie zábavy.
Čo vám z toho vychádza? Áno, Katovice sa zameriavajú na rodiny s deťmi a tie miestne sa vraj nevedia dočkať. Extra moment a špeciálny dôvod na návštevu predstavujú malé drevené rozprávkové domčeky s animatronickými postavičkami, ktoré sa dajú uviesť do pohybu stlačením tlačidla. Každý domček má svoj vlastný príbeh s farebnou a prepracovanou scénografiou a každý rok vznikajú nové rozprávkové príbehy, ktoré prinášajú radosť návštevníkom najmä z radov detí.
V ponuke trhov nájdete aj miestne remeselné výrobky a regionálne produkty. A čo poteší dospelých? Okrem klasiky ako zemiakové placky a klobása s medvedím cesnakom treba vyskúšať oštiepok, prípadne miestnu špecialitu, sliezske tiramisu, čo je pochúťka z jaterníc, vyprážanej kapusty a zemiakovej kaše. Na záver to už iba zaliať lokálnou tekutou špecialitou, vareným pivom. Tak šťastnú cestu do Katovíc! Dobrú chuť, nazdravie a užite si to!
Prvá jazda Opel Grandland: Hybridný, plug-in alebo elektrický? Má odpoveď na všetko