Rozhovor

Recept na úspech podľa Zuzany Vačkovej: Humor, energia a selekcia správnych ľudí

Herečka, alebo tvorkyňa digitálneho obsahu, ako sa moderne hovorí ľuďom aktívnym na sociálnych sieťach? Každá veková skupina ju vníma inak. Zakaždým je to rozhľadená žena s nekonečnou energiou. Zuzana Vačková.

Vydané  Text: 

Desiatky rolí v divadle, filme a televízii, ale aj Top 10 influencerka na Slovensku podľa časopisu Forbes za roky 2022 a 2023, tento rok tesne 11. Na Instagrame ju sleduje 141 000 ľudí, na TikToku 160 000, na YouTube má 31 000 odberateľov. Podľa týchto údajov sa ani nemožno čudovať, že mladí si s ňou robia selfíčka, lebo ju poznajú zo sociálnych sietí a staršie ročníky si od nej s radosťou vypýtajú autogram po predstavení. Napríklad hry Klimaktérium, s ktorou, aj s hereckými kolegyňami, jazdia po celom Slovensku a vypredávajú kultúrne domy.

Nechýba jej humor, občas ani na svoju vlastnú adresu. Zvlášť, keď vám na TikToku odporúča 3 miesta, ktoré by ste zaručene mali navštíviť po 50. Z jej videí o varení nadobudnete pocit, že ňou predstavené jedlo naozaj zvládnete pripraviť aj vy, len ho nepozerajte po 21. večer, lebo zaručene vyhladnete a pochytí vás nutkavá potreba zvŕtať sa okolo sporáka. Témy na rozhovor so Zuzanou Vačkovou netreba hľadať. Stačí sa začať rozprávať a vynoria sa v podobných erupciách, ako energia, ktorou táto neprehliadnuteľná dáma priam srší.

Recept na úspech podľa Zuzany Vačkovej: Humor, energia a selekcia správnych ľudí

Kde beriete všetku tú príjemne nákazlivú energiu?

V istom momente som veľmi cielene začala selektovať témy, ktorým sa chcem venovať, ľudí, s ktorými sa chcem stretávať, robím si poriadok v tom, čomu chcem venovať myšlienky. Iba by som si pokazila dnešok. A to nechcem. Vždy som chcela dosiahnuť pokoj v duši a dnes ho cítim. Neopúšťa ma bez ohľadu na to, čo sa deje okolo mňa. Ide o krásny pocit.

Ako ju dobíjate v momentoch, keď ste psychicky vyčerpaná a unavená?

Problémom, ani smútku, sa nevyhýbam, aj keď boli obdobia, keď som si to nedovolila. Ba ani prežívať negatívne emócie. Dnes si to už dovolím a vďaka tomu so sebou neťahám batoh potlačených emócií. Keď na mňa príde ťažká chvíľa, cielene si spravím smutný večer. Vypnem telefón, vyberiem si smutné piesne, pripravím si vreckovky a srdcervúco sa vyplačem. To mi pomáha, pretože okolo mňa je veľa vecí, ktoré vnímam ako zraňujúce. Či už ide o prírodné katastrofy, vojny, boje. Počas smutného večera to všetko zo seba dostanem.

Recept na úspech podľa Zuzany Vačkovej: Humor, energia a selekcia správnych ľudí

Máte za sebou aj náročné vzťahy. Čo by ste poradili ženám, ktoré sa v niečom takom trápia, ako nájsť silu ísť ďalej?

Mne veľmi pomohla odpoveď na otázku nie, čo k tomu človeku cítim, ale ako sa pri ňom cítim. Môžem človeka milovať. Ale ak sa pri ňom cítim prehliadaná, nepodporovaná, manipulovaná, tak nie je dôvod s ním zostávať. Lebo milovať niekoho je málo. Nemožno byť s človekom, ktorý ma podvádza, pije, víkendy trávi radšej s kamarátmi. Taký človek sa isto nezmení a nemožno v to dúfať. Rovnako ani v to, že časom zistí, aké úžasné je žiť s nami.

To isté platí aj pre priateľstvá a blízkych. Lebo ak niekto stále bojuje s démonmi, všade vidí iba problémy, alebo sa vkuse sťažuje, tak táto negatívna energia ovplyvňuje aj vás. Takých ľudí sa stačí opýtať, ako sa majú a zrazu dostanete náklad ich problémov.

Ako ste sa vy ako herečka dostali na sociálne siete?

Nové technológie posunuli náš svet niekam inam. Aj keď divadlo je niečo úplne iné. Kedysi bola televízia jediným kanálom, kde vás odvysielali a bolo na to naviazaných veľa ľudí. Dnes má takýto kanál každý vo svojom telefóne. Vrátane možnosti tvorby. Pre mňa to predstavuje brutálny posun v zábavnom priemysle. Nevyužiť to, by som považovala za premrhanú šancu. Aj študentom na konzervatóriu som hovorila, že môžu čakať na príležitosť. No zároveň si ju môžu sami vytvárať a testovať. Môžu si nájsť svoje publikum a osloviť ľudí, ktorí sa s nimi stotožnia bez ohľadu na vek.

Recept na úspech podľa Zuzany Vačkovej: Humor, energia a selekcia správnych ľudí

Profil na Facebooku som si založila iba preto, aby mi kamarátka mohla poslať fotky. Inak mi to nič nehovorilo. Instagram som si založila pre možnosť upravovania fotografií, čo mi v tom čase môj telefón neposkytoval. Ľudia ma začali sledovať, lebo ich zaujímalo, čo ako herečka robím v súkromí. Zmenilo sa to až časom, keď som cielene začala vytvárať obsah na sociálne siete. Napríklad počas pandémie som sa snažila vytvárať zdravé jedálničky, z ktorých by ľudia nepriberali, prípadne neklesali na duchu. Pozitívnu spätnú väzbu potom vnímam ako virtuálny potlesk. Lebo aplauz na javisku je niečo úplne iné.

Jedno z vašich videí sa nazýva Centrum pomoci pre frustrovaných hejterov.

Facebook vnímam ako kanál pre starších a konzervatívnejších ľudí, Instagram vnímam ako dynamický, YouTube kanál Zvedavá Zuza venujem rozhovorom so zaujímavými ľuďmi. To je moje dieťa, na ktoré som pyšná, lebo sa mu darí a cítim, že ide o zmysluplný projekt. No a potom je TikTok. Ten mi založila dcéra a verila, že tam nebudem robiť žiadne videá. V tom sa však mýlila, lebo sa mi to zapáčilo. Okrem iného som tam začala uverejňovať odpovede pre mladých, ktorí sa nevedeli zmieriť, že na ich detské ihrisko prišla 50-ročná žena. Posielali ma preč s rôznymi nemilými komentármi. Tie však hovoria o nich. Moje reakcie sa stretli s obrovskou podporou od ďalších ľudí, ktorí dostávajú nenávistné reakcie a nevedeli, ako sa s nimi vyrovnať. Inšpirácie na ďalšie videá do Centra pomoci pre frustrovaných hejterov mám na kvantá.

To znamená, že vnímate rozdiel medzi sociálnymi sieťami a robíte pre každú z nich aj iný obsah.

Pozrime sa na to autovým slovníkom. Malé ľahké 3-dverové autíčko budete používať na iné účely ako veľké a ťažké SUV. Rovnako je to aj so sociálnymi sieťami, pretože každá je iná. Inšpiráciu pritom čerpám zo sveta okolo seba. Ako malá som rada cestovala v električke a sledovala ľudí.

Na YouTube máte kanál Zvedavá Zuza, kde predstavujete zaujímavých ľudí. Nie sú to len herecké kolegyne a kolegovia. Podľa čoho si ich vyberáte?

Tých možností je mnoho. Často ide o ľudí a témy, ktoré ma zaujímajú a chcem sa o nich dozvedieť čosi viac. Teším sa napríklad na rozhovor s Hankou Lasicovou, ktorá bude vydávať knižku o svojom otcovi Milanovi. Rovnako tak spravím rozhovor s Barborou Kardošovou, ktorá vo vydavateľstve Wisteria Books s veľkým nasadením vydáva audioknihy. Jasné, viac ľudí si chce pozrieť mediálne známe osobnosti, to pritiahne aj 150 000 pozretí. Poteší ma, aj keď si 10 000 ľudí pozrie rozhovor s vydavateľom kníh.

Máte za sebou aj niekoľko kuchárskych videí. Všetky vyzerali veľmi uveriteľne a tak, že si na ne trúfne aj menej skúsený kuchár. Plánujete rozvíjať aj túto tému?

Tieto videá ma veľmi bavia. Aj preto, že moja mamička zomrela na rakovinu pankreasu a z môjho pohľadu za tým bola aj nezdravá strava. Napriek tomu, že som sa ju snažila motivovať a viesť k zlepšeniu stravovania.

Cez pandémiu som začala robiť recepty, lebo zrazu sa doma varilo oveľa viac a bolo treba vymýšľať. Chcela som prinášať zdravé a ľahké recepty. Videla som, že sa na to chytili aj moji kamaráti a zrazu ich deti jedli brokolicu. Často chcem, aby recepty dobre vyzerali. Tak do nich niekedy pridám suroviny, aby boli pestrejšie. Chýba mi zelená? Hurá, šup tam ružičkový kel!

Najmä zaznamenávam celý postup so všetkým, čo k tomu patrí. Ak treba pripraviť kvások, tak poviem, ako sa kvások pripravuje. Ľudia tomu potom aj lepšie rozumejú a vedia jedlo ľahšie pripraviť. Zvlášť veľký úspech majú jednoduché jedlá, ktoré by možno ani nebolo treba spomínať. No moje prvé úspešné kuchárske video bola omeleta s hráškom! Nikdy by mi nenapadlo, že toto ľudí inšpiruje.

Podľa čoho si vyberáte partnerov pre spolupráce na sociálnych sieťach?

Niektoré spolupráce navrhnem ja, ako napríklad miesto, kam chodím na thajské masáže. Rovnako z mojej strany prišla iniciatíva na spoluprácu s Toyotou. Na Toyote som jazdila odjakživa a rovnako som s nimi mala veľmi dobré skúsenosti. Vždy som bola spokojná s autami, aj so servisom, nemala som žiadne negatívne zážitky. Preto som sa im ozvala a ponúkla ochotu zdieľať moje dobré skúsenosti so značkou a servisom. Pritom mnoho vecí zdieľam z presvedčenia a rada. Ako napríklad malé rodinné firmy, ktoré rada podporím, ak si stojím za ich produktmi.

Na druhej strane, už sa mi stalo, že som dostala ponuku od odevnej značky, ktorá mi aj poslala domov veci a vrátila som ich naspäť, pretože som nebola presvedčená o kvalite, ani o tom, že by som niečo také chcela posúvať ďalej môjmu publiku.

Ako sa vyvíja vaša spolupráca s Toyotou?

Naša spolupráca sa prehlbuje. Veľmi príjemne vnímam, že som pre nich nahovorila aj reklamu. Som hrdá, že podporujú olympijské, aj paraolympijské hnutie a rada sa spájam so spoločnosťou, ktorá sa venuje aj takýmto ušľachtilým cieľom. Rovnako oceňujem aj ich aktivitu Bezpečne s Toyotou zameranú na vzdelávanie mladých vodičov v kritických situáciách na cestách. Sama som takýto výcvik absolvovala, pretože viem, že ma za volantom chytala panika. Na snehu som sa bála jazdiť, no vďaka kurzom som pochopila, že sa na to dá pripraviť a netreba sa obávať šmyku. Rovnako tak ich absolvovali aj moje deti. Po viacerých opakovaniach jednotlivých cvikov získate istotu za volantom a panika odíde.

Nečakané spory o názvy modelov! Kto komu „ukradol“ meno? Čo ak by neexistovalo Porsche 911?

Ktoré technické vychytávky vám na Toyote robia radosť?

Milujem diaľkové ovládanie klimatizácie. V lete si auto vychladiť, keď parkujem na slnku, alebo v zime zohriať. Zo zájazdov sa totiž často vraciame v noci a nastúpiť od teplého auta, ktoré si zohrejem počas cesty do Bratislavy, považujem za fantastické. Rovnako je super zapnúť svetlá, keď prichádzam k autu, aby mi ukázalo, kde je. Alebo keď ma telefón zavedie k autu, ktoré som zaparkovala a zabudla som, že kde. Zvykla som si aj na pripomenutie prekročenia rýchlosti. A mám rada pocit bezpečia, ktorý mi vytvárajú všetky asistenčné systémy pri preraďovaní sa do jazdných pruhov, aby som vďaka nim videla všetko, čo mi môže hroziť. Je ako môj anjel strážny. Ak by som nebodaj niečo prehliadla, je tu stále auto, ktoré dáva na mňa pozor. No a úplne zbožňujem adaptívny tempomat.

Ako poštárka v seriáli Horná Dolná ste jazdili na Babette. Aký je váš vzťah k motocyklom?

V tomto prípade to bolo záležitosťou scenáristov a natáčanie bolo vynikajúce. V 16 rokoch som mala frajera motocyklistu, jazdili sme na výlety a bolo to nádherné obdobie. Štyri kolesá mi poskytujú viac bezpečia a dnes mi dve už nič nehovoria. Aj minule mi známy ponúkal, že ma prevezie na motocykli a so mnou to už nič neurobilo. V 16 by som pritom pišťala od radosti.

Recept na úspech podľa Zuzany Vačkovej: Humor, energia a selekcia správnych ľudí

Robili ste aj veľmi príjemné, priam až dokumentárne videá z ciest po Andalúzii, ale aj vtipné video, ktoré tri miesta treba navštíviť po 50. A neboli to veru Barcelona, Malaga, ani Madrid. Čo sú vaše najobľúbenejšie destinácie?

Veľmi rada cestujem k moru. Je jedno kam, podstatné je s kým. Ale rada aj sama. Dlho som cestovala s deťmi, tie si však už idú svojou cestou. Teraz cestujeme s priateľom a veľmi mám rada šumenie mora. A nemusí to byť vôbec v lete. Navštívila som Portugalsko v januári. Stále sa dalo chodiť naľahko, bolo niečo okolo 20 stupňov, no pláže sme mali iba pre seba. Rada sedím pri mori, dýcham vzduch, prikryjem sa knihou, tvárim sa, že čítam, ale pozerám sa na more.

Popri tom rada dávam aj praktické informácie. Napríklad o cenách jedla, dopravy, vstupnom. Aby si ľudia vedeli spraviť obraz. Často je to aj odpoveď na nenávistné komentáre. Pretože pri dobrom plánovaní kúpite letenku sa 20 eur. Rovnako aj ubytovanie zoženiete za rozumné ceny. Je to oveľa dostupnejšie ako pred pár rokmi. Pritom sa stačí naučiť angličtinu, alebo iný jazyk, aby ste sa dorozumeli a vedeli si vybaviť základné veci. Lebo ľudia, ktorí sú zatvorení vo svojej bubline, nadobúdajú presvedčenie, že všetko vedia aj bez toho, aby spoznali skutočný stav vecí vo svete.

Recept na úspech podľa Zuzany Vačkovej: Humor, energia a selekcia správnych ľudí

Je niektorá z vašich úloh pre vás špecifická?

My herci vkladáme do svojich rolí samých seba a každú z nich považujeme za svoje dieťa. No veľmi rada hrám muzikál Mamma mia. Bola to pre mňa obrovská výzva, lebo v muzikáloch som predtým neúčinkovala. Vždy som pracovala skôr v televízii, divadle a dabingu. Pri tejto ponuke sa mi roztriasli kolená, aj som si nebola istá či zvládnem zaspievať všetky tie hity, na ktorých som vyrastala. Počas korepetícií sme však spolu s režisérom usúdili, že môže byť. Dnes ide o mimoriadne úspešný muzikál. Na konci celé hľadisko stojí, tancuje, zabáva sa. Na toto predstavenie sa vždy veľmi teším a pre jeho záver sa oplatí žiť.

Účinkujem aj v komédii Klimaktérium. Jeho poľská autorka dostala cenu Ministerstva zdravotníctva za to, že túto tému priniesla a otvorila. V Poľsku ide o fenomén a na Slovensku s tým máme obrovský úspech. Dnes už hráme aj druhú časť a cestujeme po celej krajine. Z môjho pohľadu ide o tému, ktorá nie je úplne Instagramová. Veď kto by sa už chválil s tým, že odchádza jeho mladosť? Zvlášť my ženy to prežívame celkom komplikovane. Hormóny, vrásky, kilá navyše, partnerské komplikácie, deti odchádzajú z hniezda. Na javisku ide o 3-hodinovú komédiu.

Recept na úspech podľa Zuzany Vačkovej: Humor, energia a selekcia správnych ľudí

Tieto otázky riešime s nadhľadom, veselo, humorne, s pesničkami. Po predstavení máme vždy autogramiádu. A často sa stretávame s množstvom vďaky. Nielen preto, že diváčky aj diváci sa vynikajúco zabavili, ale aj preto, že sme im pomohli v ich náročných momentoch. Že žena si vytrháva fúzy? My to obraciame na zábavu. Zrazu vidia, že rovnaké problémy máme aj my. Že v tom nie sú samé a nemusia sa za to hanbiť. Lebo život nie je iba o úspechoch na sociálnych sieťach. Aj keď spoločnosť chce ženy krásne, mladé, štíhle, úspešné. Pritom zaobľovanie, starnutie a vrásky sú úplne normálne a prirodzené prejavy života po päťdesiatke. A život sa v tomto momente vôbec nekončí. Práve naopak, má mnohé svoje krásne stránky. Niekedy sa mi zdá, akoby sme starších ľudí odsúvali na vedľajšiu koľaj a ukrajovali sa o zdroj ich múdrosti a skúsenosti.

Vnímate rozdiel v publiku podľa toho, v ktorom meste hráte?

Bratislavské publikum je náročnejšie, alebo vyberavejšie, keďže mesto ponúka mnoho možností kultúrneho vyžitia. Mimo Bratislavy sa stretávame so srdečnejším prijatím. Ľudia sa s nami viac fotia, rozprávajú, tešia sa z našej prítomnosti. Zájazdy sú pre mňa zdrojom veľkej múdrosti. Štyri dni v aute so ženami ako Gizka Oňová, Zuzka Tlučková, či Katka Brychtová, to je pre mňa veľká výhra.

10 najbezpečnejších SUV na trhu: Tieto vám ponúknu najlepšiu ochranu




Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.