AKTUALITA
Dojazd 160 km a maximálka 100 km/h: Takto vyzerala zlatá éra elektromobilov
Aj napriek úspechom mali elektromobily problémy, ako vysoké ceny, nízky dojazd a dlhý proces nabíjania, ktoré obmedzovali ich dostupnosť.
Vydané Text: Redakcia (sp)
Na začiatku 20. storočia boli elektromobily veľmi populárne a tvorili významnú časť automobilového trhu. Kvôli náročnému štartovaniu spaľovacích motorov a ich hlučnosti sa veľa ľudí rozhodlo pre elektromobily, ktoré boli tichšie, pohodlnejšie na používanie a mali celkom dostačujúci dojazd. Toto obdobie, od roku 1890 do 1910, je známe ako zlatá éra elektromobilov, pretože v USA tvorili až 38 % predaja automobilov, čo predstavovalo približne 38 000 kusov.
Stojí za zmienku, že mnohé z týchto prvých elektromobilov boli obzvlášť obľúbené a predávané ženám. Prvé autá na benzín potrebovali na naštartovanie obrovskú silu a kľuka s opačným efektom mohla zlomiť ruku dospelému mužovi – nehovoriac o tom, ako nepríjemne zapáchali. Mnoho žien považovalo ticho, nedostatok vôní a jednoduchosť používania elektrických áut za mimoriadne výhodnú a výrobcovia automobilov tak na tento podnet reagovali rovnako.
Historickým medzníkom bol rok 1899, keď elektromobil Le Jamais Contente dosiahol ako prvé vozidlo na svete rýchlosť 100 km/h. Medzi najznámejších výrobcov patrila spoločnosť Detroit Electric, ktorá vyrobila viac ako 13 000 elektromobilov. Tieto vozidlá boli ideálne na mestskú dopravu s dojazdom okolo 70 km a maximálnou rýchlosťou 30 km/h.
Na jedno nabitie aj 160 kilometrov dojazdu
Významným pokrokom bol aj model Fritchle Electric, ktorý prešiel 160 km na jedno nabitie a bol vybavený prvými rekuperačnými brzdami. Tými sa už štandardne pri brzdení vracala energia naspäť do batérie vozidla. Elektromobily sa nevyužívali len na osobnú dopravu, ale aj na rozvoz mlieka, pošty a dokonca v policajných a záchranárskych zložkách.
Aj napriek úspechom mali elektromobily problémy, ako vysoké ceny, nízky dojazd a dlhý proces nabíjania, ktoré obmedzovali ich dostupnosť. Zánik zlatej éry elektromobilov prišiel s príchodom elektrického štartéra pre spaľovacie motory, ktorý zjednodušil ich používanie. Vývoj elektromobilov sa následne pozastavil až do roku 2010. Vtedy boli predstavené moderné modely ako Nissan Leaf a Tesla Model S. Dnes už je nástup elektromobilov značný a v niektorých krajinách dokonca predbehol predajmi autá so spaľovacími motormi.
Zdroj: InsideEVs