AKTUALITA
Nie, Tesla nesťahuje z obehu 2 milióny áut. Zvolávaciu akciu rieši spôsobom, o akom iné automobilky ešte iba snívajú
Zvolávacie akcie automobiliek sú bežným javom aj u európskych výrobcov, Tesla však úpravy realizuje cez internet.
Je to už štvrté takéto zvolávanie za menej ako dva roky.
Vydané Text: Redakcia (n)
Tesla a jej problémy s autopilotom
Viac ako dva milióny vozidiel Tesla bolo označených ako potrebných podstúpiť aktualizáciu z dôvodu bezpečnostného problému súvisiaceho s jej softvérom Autopilot. Konkrétne ide o funkciu s názvom Autosteer, ktorá je súčasťou asistenčného systému vodiča.
Automobilka oznámila potrebu aktualizácie a poskytla podrobnosti o tom, ktorých modelov sa to týka, v čom spočíva problém a ako bude opravený.
Prečo došlo k odvolaniu vozidiel?
Vo vyhlásení NHTSA sa uvádza, že „za určitých okolností, keď je zapnuté automatické riadenie, nemusí byť nápadnosť a rozsah ovládacích prvkov tejto funkcie dostatočný na to, aby zabránil vodičovi nesprávnemu použitiu pokročilej funkcie asistencie vodiča úrovne 2 SAE“.
Inzercia
V podstate je zvolávacia akcia zameraná na opravu systému, ktorý má zabezpečiť, aby vodiči venovali pozornosť pri používaní Autopilota.
Vodič by mal byť totiž pripravený zasiahnuť, ak sa vyskytne problém, ktorý funkcia nedokáže vyriešiť.
Niektorí ľudia sa na funkciu príliš spoliehajú a dochádza k nehodám
Pred viac ako rokom sa začalo trestné vyšetrovanie po tom, čo došlo početným nehodám zdanlivo zapríčinených nesprávnou funkčnosťou asistenčných systémov.
Americký národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky NHTSA preskúmal 956 nehôd, pri ktorých sa údajne používal Autopilot, a potom sa zamerala na užší súbor 322 nehôd súvisiacich s autopilotom, vrátane čelných kolízií a kolízií v dôsledku potenciálneho neúmyselného odpojenia systému.
Čo rieši aktualizácia softvéru?
NHTSA tvrdí, že aktualizácia obmedzí oblasti, v ktorých môžu fungovať základné verzie softvéru Autopilot, ako aj zvýši varovania a upozornenia pre vodičov.
Ďalej má obsahovať ďalšie ovládacie prvky a upozornenia, zvýši viditeľnosť vizuálnych upozornení, uľahčí zapnutie a vypnutie automatického riadenia.
Keď je funkcia zapnutá a vodič opakovane nepreukáže nepretržitú zodpovednosť za riadenie, môže pozastaviť používanie funkcie.
Je nutné odviezť auto do servisu?
Dotknuté vozidlá značky Tesla nie je potrebné dostaviť do servisu. Keďže Tesly patria medzi technologicky najvyspelejšie autá na cestách, spoločnosť vydáva opravu softvéru, ktorá bude automaticky odoslaná všetkým dotknutým autám a vyrieši problémy bez toho, aby bola potrebná cesta k predajcovi.
Takzvaná aktualizácia vzduchom OTA sa stáva súčasťou autopriemyslu a takéto aktualizácie dnes ponúkajú značky ako Mercedes-Benz, Volkswagen a viaceré ďalšie. Veľká časť automobiliek však stále neprešla na softvér, ktorý by bolo možné aktualizovať cez internetové pripojenie automobilu.
Zdroj: cnet.com