DOPRAVNÁ PORADŇA
Vodičov jazdiacich v strednom pruhu neubúda. Zákon pritom hovorí jasne…
Azda každý vodič využívajúci diaľnice sa už stretol s niekým, kto jazdil v strednom pruhu úplne bezdôvodne.
Ako je jazda v strednom pruhu popísaná v zákone?
Čo sa s tým dá robiť?
Vydané Text: David Hecl
Určite to poznáte. Idete po trojprúdovej diaľnici, predchádzate vozidlá, ktoré idú v pravom pruhu a zrazu narazíte na pomaly idúceho vodiča v strede diaľnice. Nemôžete sa zaradiť vpravo, kde je pomalý kamión a zľava sa na vás už rúti ďalšie auto. Vtedy mnohým vodičom doslova vrie krv v žilách. Je takáto jazda v strednom pruhu z pohľadu zákona v poriadku?
Mimo obce sa jazdí vpravo
Odpovieme vám hneď na úvod. Nie je! Stredopruhári by sa s nadhľadom dali považovať za akúsi krvnú zrazeninu na dopravnej tepne Slovenska. Títo vodiči častokrát idú pomalšie, ako vozidlá v pravom jazdnom pruhu a pritom si ani neuvedomujú, že páchajú dopravný priestupok.
Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v §10 ods. 1 totiž hovorí jasnou rečou:
„Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.“
Síce v znení zákona nie je vyslovene zakázaná jazda v strednom pruhu, avšak je povolená len na určité úkony.
Jedným z nich je predchádzanie vozidiel idúcich v pomalom pravom pruhu. Logicky z toho teda vyplýva, že vozidlo, ktoré ide v strednom (respektíve v ľavom) pruhu, má ísť rýchlejšie, ako vozidlá v pomalom pravom pruhu. No to sa častokrát nedeje v dôsledku čoho vznikajú na diaľniciach rôzne problémy.
Zákaz predchádzania sprava
Pri narazení na stredopruhára musíte mať na pamäti jednu dôležitú vec. Zmienený zákon totiž ďalej vo svojom § 15 ods. 1) jasne definuje, že predchádzanie je možné len zľava.
Sprava sa smie predchádzať len v prípade, že sa predchádza vozidlo, ktoré mení smer jazdy vľavo a ak už nie je pochybnosť o ďalšom smere jeho jazdy.
Okrem toho smiete sprava predchádzať na pripájacom alebo odbočovacom jazdnom pruhu. Keď sa teda rozhodnete stredopruhára predbiehať sprava, porušujete tým zákon aj vy.
Polícia stredopruhárov kontroluje
Dopravná polícia sa pri výkone služby venuje aj týmto porušeniam. V prípade preukázania porušenia uvedeného ustanovenia možno vodičovi uložiť pokutu v zmysle príslušných právnych predpisov.
Ak vodič nesúhlasí s blokovým konaním, resp. si nie je vedomý spáchania priestupku, skutok sa po spísaní správy o výsledku objasňovania priestupku postúpi na príslušný správny orgán, ktorý vo veci rozhodne.
Výška pokuty v sa blokovom konaní v prípade pomaly jazdiacich vodičov v strednom alebo v ľavom pruhu pohybuje vo výške 40 eur. Samozrejme, že polícia nemá oči všade.
Ak na diaľnici narazíte na vodiča, ktorý výrazným spôsobom spomaľuje jazdu v strednom alebo v ľavom pruhu, môžete ho nahlásiť aj vy a to vtedy, pokiaľ máte o jeho konaní kamerový záznam, ktorý bol získaný legálnym spôsobom.
Rada na záver
Zhrnutím článku je odporúčanie pre všetkých vodičov. Mimo obce sa vždy jazdí v pravom pruhu a to dokonca aj vtedy, pokiaľ má diaľnica alebo iná cesta vyšší počet pruhov. Ak sa ocitnete v situácii, že vy, ako vodič jazdiaci vľavo chcete prejsť do stredného pruhu zároveň s vodičom idúcim v pravom pruhu, ste povinný dať tomuto vodičov prednosť.
Toto dopravné značenie v Česku mätie vodičov. Viete, čo znamená a ako sa správať, keď naň narazíte?
David Hecl
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.