Detroit 2008: Ďalšie novinky Fordu

Redakcia, 13.01.2008
Ford okrem vizionárskeho konceptu Explorer America priniesol do Detroitu aj modely, ktoré sú podstatne bližšie k sériovej výrobe. Štúdia štvordverového sedanu z radu Verve by to mala stihnúť do dvoch rokov, "malý" pick-up F150 už o pár mesiacov.

Koncept Ford Verve je v Európe dobre známym pojmom od frankfurtského autosalónu. Skrýva v sebe novú generáciu populárnej Fiesty, ktorú by Ford mohol oficiálne uviesť v Ženeve. Verve je však globálna platforma, čo dukumentujú aj sedany predstavené v Číne a teraz v Detroite. Auto je zamerané predovšetkým na mladú generáciu, ktorú Ford označuje ako Millennials. Ford očakáva výrazný rast záujmu o tento automobilový segment v USA o 25 percent. K motoru výobca uviedol len formulku: fuel-efficient.

Druhou novinkou je nová generácia pick-upu F150, ktorý Ford označuje za najpopulárnejšie vozidlo svojej kategórie v USA. Auto má pevnejšiu, no odľahčenú konštrukciu a výrazne zmodernizovaný dizajn. Ford ponúka celkvo až 35 rôznych verzii, ktoré sa odlišujú kabínou, výbavou či motorom. K dispozícii sú zatiaľ výhradne benzínové osemvalce s objemami 4,6 a 5,3 litra, väčší spaľuje aj E85. Výrobca však chystá aj diesel a moderný prepĺňaný agregát s priamym vstrekovaním. V interiéri je viac ako 30 odkladacích priestorov, do najväčšieho z nich sa zmestia až 2 laptopy.