Vízia Európskej komisie predpokladá úplnú výluku osobných vozidiel so spaľovacími motormi v mestách, novú organizáciu dopravy a hojnejšie využívanie lodí a vlakov. Malo by sa tak stať do roku 2050.
Európska únia ide s bojom za zlepšenie klimatických podmienok ruka v ruke s obmedzovaním závislosti európskeho celku na dovážanej rope. Ambiciózny projekt EU Transport GHG: Routes to 2050 II, ktorý vyvoláva rozporuplné reakcie a v niektorých bodoch pripomína tak trochu snívajúceho tínedžera, radikálne zmení dnešný pohľad na dopravu.
Stále nejde o záväzné pravidlá ani zákony, no následky tohto návrhu by v prípade schválenia spôsobili revolúciu, aspoň v našom ponímaní človeka začiatku 21. storočia. No technológie a technika sa vyvíjajú zdanlivo nezastaviteľným tempom a tak by cieľ, ktorý chce návrh dosiahnuť, možno skôr či neskôr „vyplával na povrch“ aj bez takéhoto postrčenia.
Zámerom je teda mať v EÚ do roku 2030 polovicu vozidiel bez emitovania akýchkoľvek emisií. Do roku 2050 by sa potom mali z miest a aglomerácií úplne vytratiť automobily s konvenčnými spaľovacími agregátmi, dostanú teda zákaz vstupu (dúfame, že aspoň veteranisti budú mať výnimky).
Argumentom je potreba celkového zníženia CO2 oproti roku 1990 až o 90%. No a údel obetného baránka na seba prevezme práve individuálna automobilová doprava. Nákladnej sa síce opatrenia taktiež dotknú, avšak trochu iným spôsobom.
Lietadlá budú do roku 2050 musieť prejsť na nízkouhlíkové palivá, lode majú byť o 40% úspornejšie (nemali by také byť už dnes, resp. do roku 2015?) a 30% kamiónovej dopravy (do r. 2030) bude presmerovanej na vlaky či lode, ak bude cieľ vzdialenejší ako 300 km. Do roku 2050 to bude až 50% z celého objemu.
Osobná doprava má taktiež využívať na podobné vzdialenosti vlaky, čomu sa majú prispôsobiť zväčšené kapacity železníc, vybavených rýchlovlakmi (aj na Slovensku?).
Možno trochu pritiahnuté za vlasy, ale kto vie, ako bude svet vyzerať o 39 rokov? Najmä vo svetle posledných prírodných katastrof a nelichotivej apokalyptickej veštby na rok 2012…