Toyota A-BAT

Redakcia, 05.01.2008
Detroit sa stane miestom predstavenia štúdie kompaktného pick-upu A-BAT. Asi nikoho neprekvapí, že auto dostalo hybridné pohonné ústrojenstvo.

Koncept bol vyvinutý v USA a je namierený prevažne na americký trh. Štýlový model má osloviť špecifickú skupinu zákazníkov, ktorú vraj zatiaľ nedokáže uspokojiť žiaden ponúkaný model. Podvozok je navrhnutý tak, aby ponúkal čo najlepšiu manévrovateľnosť v bežnej mestskej premávke a na dlhších cestách. O úspornú prevádzku sa stará systém Hybrid Synergy Drive spriahnutý s benzínovým štvorvalcom, ktorý dopĺňajú solárne kolektory na streche auta. Tie dodávajú energiu pre elektrickú výbavu vozidla.

Ložná plocha ponúka zaujímavé možnosti usporiadania pomocou výklopných panelov vpredu a vzadu, v bočných stenách sú uzamykateľné schránky a celé je to osvetlené. Špecialitou je zásuvka, do ktorej sa dá dostať aj bez odklopenia zadnej časti. Do kabíny sa pohodlne zmestia štyria pasažieri. Dizajn interiéru je inšpirovaný horskými bicyklami, prevládajú uhlikové vlákna a hliník. V aute je k dispozícii elektrický zdroj schopný dodávať aj striedavý prúd, čo sa môže zísť pri použití niektorých spotrebičov v teréne. Zadné sedadlá ponúkajú možnosti sklápania, ktorými sa rozšíri prepravná plocha. V interiéri je tiež mnosžstvo odkladacích priestorov. Centrálny displej slúži okrem navigačného systému aj internetovej prípojke s WiFi anténou, harddisk je samozrejmosťou. Okrem toho majú pasažieri k dispozícii ďalšie informačné displeje. Auto má rozmery (dĺžka x šírka x výška) 4597 x 1890 x 1626 mm a rázvor 2850 mm.