Subaru Forester: Povýšenie

Redakcia, 04.01.2008
Automobilka Subaru predstaví na autosalóne v Detroite novú generáciu modelu Forester. Dosiaľ skôr terénne kombi výrazne poskočilo do kategórie kompaktných SUV.

Nový Forester je výrazne väčší, auto podrástlo o 110 mm do výšky a 45 mm do šírky, rázvor je dlhší o 90 mm. Pozítívnou správou pre ľudí, ktorí plánujú využiť auto v teréne, je svetlá výška až 225 mm. Výrobca vo veľkou použil vysokopevnosntú oceľ, takže hoci je auto výrazne väčšie, na hmotnosti by sa to malo prejaviť len minimálne. Dizajn nového Subaru pravdepodobne opäť vyvolá diskusie, auto však zapadá do modelovej rodiny.

Model je postavený na novej platforme Subaru DC3, ktorá poskytuje optimálne rozloženie hmotnosti a vďaka nízko uloženému motoru aj nízke ťažisko. O dobrú stabilitu auta sa stará aj nová viacprvková zadná náprava. Prepracované predné zavesenie zlepšilo manévrovateľnosť vozidla. Stály pohon všetkých kolies je aj pri tomto Subaru samozrejmosťou, systém sa však líši podľa typu prevodovky. Modely s päťstupňovým manuálom využívajú klasický centrálny diferenciál a viskóznu spojku, automatické štvorstupňové prevodovky sú spriahnuté so systémom aktívneho rozdeľovania krútiaceho momentu. Celý pohonný reťazec stráži systém VDC, pre modely s manuálom je sériovo k dispozícii aj asistent rozjazdu do kopca.

O pohon sa budú zatiaľ starať dva benzínové motory s protibežnými piestami s objemami 2,0 a 2,5 litra. Oba agregáty ponúkajú prepĺňanú a neprepĺňanú verziu, čo vytvára zatiaľ štyri možnosti motorizácie. Výrobca pracoval na všetkých pohonných jednotkách, takže by mali mať menšiu spotrebu a lepšie využiteľný krútiaci moment. Diesel zatiaľ v ponuke nie je, no Sub aru už dlhši čas pracuje na vlastnom naftovom motore s protibežnými piestami. Hotový by mal byť tento rok, tak sme zvedaví.

Interiér ponúka oproti predchodcovi viac priestoru, nová zadná náprava prospela aj veľkosti kufra. Variabilita bude podľa všetkého na štandardnej úrovni, zaujímavosťou by mohla byť obrovská schránka v stredovej konzole, do ktorej by sa mal zmestiť dokonca notebook. Jej súčasťou bude aj vyberateľný boxík na prenosný audioprehrávač alebo mobilný telefón. Výrobca tiež sľubuje kvalitné matieriály, vo vyšších výbavách hliník, drevo a kožu.

Text: Martin Ruisl
Foto: Subaru