Ford Verve: Útok na zmysly

Redakcia, 10.10.2007
Odvážny koncept Verve, predstavený verejnosti na Frankfurtskom autosalóne, naznačuje dizajn budúcich malých automobilov značky Ford. A to znamená jediné – stop konzervatívnemu vzhľadu.

Ako väčšina konceptov, aj Ford Verve má za cieľ otestovať reakciu verejnosti na možnú podobu nového modelu. Význam konceptu zvyšuje zároveň fakt, že Ford Verve predpovedá nielen tvary budúcej európskej Fiesty, ale i ďalších malých áut značky Ford, ktoré automobilka plánuje začať predávať na kľúčových trhoch v Ázii a Severnej Amerike. Napriek globálnej stratégii predaja malých automobilov preberá dizajnovú i konštrukčnú iniciatívu európska divízia Fordu

Aby sa naplnili vysoké ambície presadiť sa s miniautomobilom aj na severoamerickom trhu, musí ísť o auto so silným charakterom. Ten je daný predovšetkým atraktívnym dizajnom, ktorý konceptu Verve rozhodne nechýba. Odvážny, ba až radikálny vzhľad interpretuje filozofiu kinetického dizajnu, ktorý absolvoval premiéru na konceptoch Iosis a do značnej miery sa preniesol na súčasné modely Mondeo a S-Max.

Prejdime k samotnému dizajnu konceptu. Sebavedomú tvár autu dodáva lichobežníková spodná mriežka enormných rozmerov. Prehnané? Možno. Pôsobivé? Určite. Problém s chladením motora nehrozí. Vrchná mriežka naopak zmizla a nahradil ju úzky pás nesúci tradičné oválne logo značky. Dozadu pretiahnuté svetlomety inšpirované novým Mondeom vrhajú priateľský pohľad, kapota kráča proti trendu vypuklosti a je mierne vpadnutá medzi blatníkmi.

Pri pohľade zboku vynikne veľmi dynamický profil karosérie s nízkym presklením. Výhľad dozadu nebude silnou stránkou tohto auta. Tu víťazí forma nad funkciou, ale v dobe grafických parkovacích asistentov to nemusí byť veľký problém. Nádych športového kupé podporuje výrazne stúpajúca bočná línia a chýbajúci bočný stĺpik, ktorému ale nedávame veľkú šancu dostať sa do sériovej výroby.

Zadným partiám okrem svetiel z LED diód dominuje difúzor z tmavého chrómu s centrálne umiestnenou koncovkou výfuku. A čo by to bol za koncept bez poriadnych kolies? V tomto prípade zaručujú autu patrične stabilný postoj osemnásťpalcové zliatinové disky s trojrozmerným efektom lúčov.

Ako celok pôsobí Verve veľmi dynamicky a o prepracovanosti konceptu svedčí aj interiér, v ktorom sa taktiež aplikoval kinetický dizajn v súlade s exteriérom. Technickú vyspelosť demonštrujú najnovšie dostupné technológie, na čele s intuitívnym ovládacím systémom HMI a veľkou obrazovkou Convers+ predstavenou nedávno v modeli Mondeo. Zaujímavosťou je, že sa dizajnéri pri navrhovaní ovládacích prvkov inšpirovali najmodernejšími mobilnými telefónmi. Ako príklad môžeme spomenúť kolískové prepínače na ramenách volantu. Zvláštna pozornosť bola venovaná farbám, ktoré presne vyjadrujú určitý štýl a na ich výbere sa podieľali odborníci na farby a ďalší interiéroví dizajnéri Vhodne zvolené farby spolu s kvalitnými materiálmi pomáhajú vniesť pocit luxusu i do sveta malých automobilov.

Ford s konceptom Verve jasne naznačil, že chce vyrábať nie len kvalitné, ale aj pohľady priťahujúce malé autá. Teraz nám ostáva len dúfať, že sa čo najviac zaujímavých dizajnových prvkov konceptu Verve ocitne aj v sériovej výrobe.