Volvo testuje autonómne smetiarske kamióny a nie je to žiadny úlet

ERIK STRÍŽ, 23.05.2017
Volvo Trucks a jej najnovšie video prezentuje takú víziu čiastočne automatizovaného odvozu smetí z obývaných miest, ktorá nie je vôbec uletená. Takto si predstavujeme budúcnosť!

Autonómne automobily sú budúcnosť, ktorej sa nevyhneme. Automatizácia sa už dávno stala súčasťou našich každodenných životov a samojazdiace dopravné prostriedky sú iba prirodzenou evolúciou.

Samojazdiace funkcie v primeranej miere, bez nepraktických futuristických doplnkov a dizajnových špekulácií. Taká je už dnes vyvíjaná technológia od značky Volvo Trucks, ktorá pomôže pracovníkom odvážajúcich odpad z obývaných miest. Práve miera autonómnosti je v tomto prípade kľúčová, pretože nevylučuje človeka ako pracovníka a šoféra. Funkcia automatickej jazdy je doplnkom, ktorý vie byť užitočný a bude sa podieľať na zvyšovaní efektivity práce.

Technológia od Volvo Trucks funguje tak, že šofér smetiarskeho kamióna príde aj s vozidlom na začiatok ulice, na ktorej má zozbierať odpad. Vystúpi z vozidla, zapne autopilota a kamión prejde k ďalšiemu domu sám. Dokáže sa pritom vyhnúť prekážkam a počkať až do chvíle, kedy je odpad zozbieraný. Výhodou tohto riešenia je predovšetkým to, že na zber odpadu z miest bude stačiť iba jeden človek. Dnes sú potrební minimálne dvaja pracovníci, jeden vodič a druhý, ktorý manipuluje so smetnými nádobami.

Samozrejme, každý pokrok so sebou prináša aj určité nevýhody. Hovorí sa, že keď sa rúbe les, lietajú aj triesky. Tými trieskami sú v tomto prípade personálne škrty, ktoré by masívny rozvoj automatickej mobility mohol priniesť. Ľudia, ktorí sú dnes vodiči z povolania, by si museli hľadať iné uplatnenia, respektívne nájsť iné spôsoby, ako sa v rovnakom pracovnom prostredí nestratiť.

Testovanie autonómnych smetiarskych vozidiel prebieha už teraz vo Švédsku.