BMW X6

Redakcia, 17.12.2007
BMW oficiálne predstavilo novú kategóriu automobilov Sports Activity Coupé. Výstavnú premiéru absolvuje model X6 v Detroite.

BMW X6 je doslova unikátom v súčasnej ponuke automobilov a na ceste bude patriť k neprehliadnuteľným objektom. Postaral sa o to aj dynamický, agresívny dizajn s tradičnými prvkami mníchovskej značky. Auto je vo svojej podstate štylizované ako štvordverové kupé.

Pod kapotou bude hlavnou hviezdou nový prepĺňaný 4,4-litrový osemvalec s priamym vstrekovaním benzínu. Motor pracuje so známym systémom Twin Turbo. Uložením turbodúchadiel a katalyzátorov medzi jednotlivé rady valcov sa postaralo o to, že agregát má pomerne kompaktné rozmery. Pohonná jednotka dosahuje výkon 300 kW (407 k) a krútiaci moment 600 Nm je k dispozícii v širokom rozsahu 1750 – 4500 otáčok. Aj pri ďalšom benzínovom motore stavilo BMW na Twin Turbo, ide o známy radový šesťvalcový trojliter s výkonom 225 kW (306 k). V ponuke budú aj dva prepĺňané naftové šesťvalce. Výkonnejší z nich pracuje so systémom Variable Twin Turbo a dosahuje výkon 210 kW (286 k), slabší dostal len klasické turbo a poskytuje výkon 173 kW (235 k). Oba motory majú objem tri litre. Všetky sa budú kombinovať so šesťsťupňovou automatickou prevodovkou s možnosťou sekvenčného radenia na volante. O prenos hnacej sily na cestu sa bude starať pohon všetkých kolies systém xDrive. Novinkou je systém Dynamic Performance Control, ktorý kombinuje všemožné elektronické pomôcky pre udržanie auta na ceste a dynamicky prerozdeľuje krútiaci moment medzi jednotlivé nápravy a samostatne ešte medzi zadné kolesá.

Sériová výbava je tiež na špičkovej úrovni. Okrem prvkov, ktoré patria v luxusnejších autách k štandardu, v nej nájdete aj pneumatiky typu run-flat. Priplatiť si môžete aktívne riadenie, head-up displej, adaptívny podvozok či aktívny tempomat. Štvormiestny interiér ponúka tradične luxusné spracovanie a veľmi dobrý priestor, pre batožinu je k dispozícii 570 litrov. Novinkou pri BMW je päťdverová karoséria, čo ponúka zaujímavú variabilitu interiéru, maximum pre batožinu je 1450 litrov. Funkcie auta sa ovládajú tradične cez rozhranie iDrive, v BMW si posádka môže užívať až štvorzónovú klimatizáciu, „domáce“ kino s DVD. Pohyb s vozidlom uľahčí navigačný systém a cúvacia kamera. Zaujímavým detailom je tiež nový systém označovania modelov, napríklad ten najsilnejší budeme poznať pod názvom BMW X6 xDrive50i.