Škodia Kodiaq kupé sa predstaví v Číne

Majo Bóna, 29.03.2017
Česká automobilka by mala predstaviť v roku 2020 plne elektrické auto, s najväčšou pravdepodobnosťou SUV. Na blížiacom sa šanghajskom autosalóne sa predstaví štúdia.

Štúdia s označením Vision E ukazuje päťdverové kupé s celkovou dĺžkou 4 645 milimetrov, na šírku meria 1 917 milimetrov a s celkovou výškou 1 550 milimetrov. Rázvor osí kolies je 2 850 milimetrov, celkový dizajn charakterizujú krátke previsy a najmä zvažujúca sa strecha v štýle kupé.

O pohon sa budú starať elektromotory, systémový výkon bude predstavovať 225 kW/306 koní. Maximálna rýchlosť bude tiež pôsobivá 180 km/h, každá náprava bude mať vlastný elektromotor. Pohon 4x4 bude riadený elektronicky, mechanické spojenie prednej a zadnej nápravy nebude existovať. Kapacitu batérií odhadujeme na 85 až 100 kWh s ohľadom na deklarovaný dojazd na úrovni 500 kilometrov. Elektromobil je postavený na modulárnej elektrickej platforme MEB, ktorú budú využívať všetky koncernové elektromobily.

Okrem elektrického pohonu bude Vision E ponúkať aj technológiu autonómnej jazdy. Zoznam úkonov, ktoré vykoná sám bude skutočne bohatý. Jazda na diaľnici, jazda v dopravnej zápche, zmena jazdného pruhu, predbiehací aj vyhýbací manéver a sám si bude vedieť vyhľadať parkovacie miesto, zaparkovať a vyparkovať. To všetko mu umožnia snímače s rôznym dosahom, kamery a samozrejme aj inteligentná riadiaca elektronika. Spomínaný model sa predstaví v roku 2020, predchádzať mu však bude predstavenie modelu Superb Plug-in hybrid.