Ford Fiesta ST je prvé športové auto s trojvalcom!

Majo Bóna, 26.02.2017
Okrem spomínaného trojvalca ponúka Ford Fiesta ST viacero jazdných režimov. Raz darmo, žijeme počítačovú dobu!

Najnovšia generácia Fordu Fiesta ST je aj napriek dizajnérskej podobnosti s predchodcom úplne nový model. Kým exteriérové zmeny sú minimlálne, filozofiu najsilnejšieho jednoduchým hatchbackom, ktorý veci nekomplikuje. POd kapotou je štvrovalcové jadna-šestka a jedinú technológiu reprezentuje turbodúchadlo. A výsledok? Najlepší hothatch vo svojej triede.
Práve preto je miernym prekvapením nový agregát najsilnejšej verzie je trojvalec! Počiatočný šok strieda informácia o maximálnom výkone. Trojvlacový 1,5-litrový motor má maximálny výkon 147 kW/200 koní a maximálny krútiaci moment 290 Newtonmetrov. V preklade to znamená, že najnovšia Fiesta ST je rovnako silná ako predchádzajúci model ST200. Identické sú aj dynamické parametre. Z 0 na 100 km/h zrýchli Fiesta v priebehu 6,7 sekundy. Ale to, čo bude naisto iné je zvukový prejav motora.

Motor je celkom nový agregát RODINY EcoBoost v ponuke a je to vôbec prvý trojvalec, ktorý poháňa hot-hatch. A aby toho nebolo málo, motor má technológiu pre vypínanie jedného valca! Áno, čítate správne, za istých podmienok ťahajú iba dva valce. Samozrejme konštruktéri sa zaprisahávajú, že prechod nie je cítiť. A mali by mať pravdu, napokon aktivácia vstrekovania a otvorenie ventilov netrvá dlhšie ako 14 milisekúnd. Okrem toho má Fiest ST variabilné časovanie nasávacích aj výfukových ventilov. Technickou novinkou je aj filter pevných častíc.

Motor poháňa predné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej prevodovky a vodič bude mať k dispozícii aj rôzne jazdné režimy ako Normal, Sport a Track. Režim nastaví posiľňovač riadenia, odozvu plynu a kalibráciu stabilizačného systému a okrem toho aj takzvaný elektronické zvukové vylepšenie. A to je kopanec do .... pre vyznávačov tradičného prístupu. Tí sa môžu tešiť na 18-palcové disky kolies, ktoré zrejme obmedzia komfort pruženia.

Samozrejmosťou jepersonalizácia, novinkou je farba Liquid Blue, audiosústava B&O Play, 8 palcový dotykový multimediálny systémpodporuje všetky aktuálne formáty Android Auto, Apple Carplay a systém Sync 3 umožňuje hlasové zadávanie príkazov. Ceny sa dozviema na autosalóne v Ženeve.