Audi vracia úder: RS3 je najsilnejší hatchback!

Majo Bóna, 13.02.2017
Nemecký súboj o korunu kategórie „hot hatch“ jednoznačne vyhrala ingolstadská automobilka. Odpoveďou na 381-koňové A45 AMG je Audi RS3 s maximálnym výkonom rovných 400 koní.

Podľa vzoru limuzíny Audi RS3, ktorá sa predstavila na minuloročnom autosalóne v Paríži a všetkých potešil maximálnym výkonom pod kapotou. Pôvodne mala byť táto verzia vyhradená iba pre limuzínu, no Audi prejavilo lásku aj ku svojmu menšiemu modelu: RS3 Sportback, ktoré sa po novom môže pochváliť prepracovaným päťvalcom. V porovnaní s predchodcom získal 33 koní navyše, čo znamená, že z 0 na 100 km/h šprintuje za 4,1 sekundy a to je takmer identický čas ako má Jaguar F-Type SVR.

Maximálna rýchlosť je limitovaná na 250 km/h. Ak si priplatíte, Audi vám odblokuje obmedzovač na 280 km/h. Pritom v technickom preukaze svieti údaj o priemernej spotrebe na úrovni 8,3 l/100 kilometrov. O spoľahlivé sa starajú kotúče s priemerom 370 milimetrov vpredu a 310 mm vzadu. Auto roluje na 19 palcových diskoch kolies s pneumatikami o rozmeru 235/35 R19.

Preraďovanie má na starosti sedemstupňová dvojspojková prevodovka DSG, pohon quattro je permanentný, aktívne rozdeľovanie krútiaceho momentu medzi nápravy má na starosti lamelová spojka, systém Audi Drive Select je sériovým vybavením spolu s aktívnou klapkou vo výfuku. Za príplatok je k dispozícii aj športový podvozok. Áno čítate správne, môžete si priplatiť za RS športový podvozok s adaptívnymi tlmičmi.

Opticky dáva svoju výkonovú prevahu RS3 najavo najmä výraznými nasávacími otvormi a ostrejším tvarom predného nárazníka i svetlometmi v štýle Audi A4. Samozrejme nechýba ani strieborná lišta s nápisom quattro. Svetlá majú LED techniku, systém Matrix LED je za príplatok. Zozadu identifikujete RS podľa rozmerného zadného spojlera, dvojice oválnych koncoviek výfuku a difúzora.

Interiér je známy z modelu A3, samozrejmosťou sú športové sedadlá, za príplatok si zvolíte farbu aj materiál čalúnenia. Základná cena 54.600 Euro je síce za rodinný hatchback veľa, na druhej strane je to v porovnaní Porsche 911 Carrera, ktorá má identickú dynamiku v podstate málo. Verzia Audi RS 3 sedan sa bude predávať za 55.900 Euro. Výber je na vás.