Fiat 124 Spider oslavuje päťdesiate narodeniny

Peter Orosz, 21.11.2016
Kultový roadster značky Fiat oslavuje 50 rokov.

Začiatkom novembra v roku 1966 sa na výstavisku v Turíne predstavil legendárny Fiat 124 Spider. Jednalo duchovného nástupcu modelov 1100 Spider z roku 1954 a 1500 Bialbero z roku 1958. Fiat 124 Spider bol navrhnutý pre motoristov hľadajúcich kompromis medzi cenou, výkonom a zábavou. Netrvalo dlho a malý roadster si našiel svojich priaznivcov. Za nadčasovým dizajnom stál Pininfarina a mnohé jeho dizajnové prvky boli použité aj v reinkarnovanom modeli.

Vozidlo bolo 3,97 metra dlhé a vychádzalo z dobre známeho sedanu Fiat 124. Predná časť bola položená nižšie a disponovala zapustenými svetlometmi. Charakteristická bola maska chladiča, ktorá mala šesťuholníkový tvar, nárazníky boli ostrejšie rezané a oddelené od blatníkov. Zadná časť zaujala dvoma šikmými rebrami, ktoré vytvárali konkávnu líniu nadväzujúcu na profil veka batožinového priestoru. Vďaka nízkej stavbe mal malý roadster nízky aerodynamický odpor aj pri diaľničných rýchlostiach. Interiér bol vybavený anatomickými sedadlami, drevenými doplnkami a panelom s kontrolnými ukazovateľmi: rýchlomerom, elektronickým ukazovateľom tlaku oleja, ukazovateľom teploty chladiacej kvapaliny a elektronickým tachometrom.

Verzia Spider tiež mala pohon zadných kolies a bola osadená radovým štvorvalcom so zdvihovým objemom 1438 cm3. Disponoval dvojicou vačkových hriadeľov a ventily usporiadané do V. Vďaka výkonu 90 k pri 6500 ot./min dokázal malý Fiat dosiahnuť rýchlosť až 170 km/h. Zaujímavosťou bolo tiež použitie kotúčových bŕzd či päťstupňovej prevodovky v štandardom vyhotovení.

Auto postupne prešlo viacerými modernizáciami a veľký dojem zanechalo v Amerike, kde sa pre záujem predávalo až do roku 1982. Na svete bolo celkovo predaných vyše 200 000 vozidiel, pričom až 75 % z nich smerovalo do USA.