Dacia modernizovala kľúčové modely

Peter Orosz, 04.10.2016
Tešiť sa môžeme na vynovený vzhľad, automatickú prevodovku či parkovaciu kameru.

Dacia nikdy nemala v pláne šokovať a udávať nové trendy v automobilovom priemysle. Rozum zvíťazil nad štýlom aj v Paríži a automobilka predstavila jemné facelifty svojich kľúčových modelov.

Po štyroch rokoch od uvedenia druhej generácie modelov Logan a Sandero prišiel čas na kozmetické úpravy. Zaujímavou novinkou sú celkom nepochybne LED diódy pre denné svietenie, skladajúce sa zo štyroch malých obdĺžnikov. Zmenu optiky registrujeme aj v zadnej časti. Zadným svetlám teraz dominujú štyri svetelné body v tvare štvorca. Logan aj Sandero sa ešte môžu pochváliť novým predným nárazníkom a maskou chladiča, Sandero Stepway dostalo robustnejší nárazník aj masku inšpirovanú väčším Dusterom. Pre všetky modely je tiež pripravená nová paleta oceľových a hliníkových diskov.

Interiér je na novinky o niečo skromnejší. Na prvý pohľad môžeme vidieť nový volant, ktorý nielenže vyzerá ako z 21. storočia, ale má aj klaksón na tom správnom mieste – v strede. Elektrické ovládanie našlo svoje miesto vo výplni dverí a navyše disponuje funkciou jedného dotyku. Vo vyšších výbavách sa zákazníci môžu tešiť aj na lepšiu povrchovú úpravu plastov "soft feel", vďaka ktorej budú plasty o niečo mäkšie na dotyk a hodnotnejšie na pohľad. Mnohých poteší aj doplnenie výbavy o parkovaciu kameru, asistent rozjazdu do kopca a lakťovú opierku na sedadle vodiča.

Dočkali sme sa však aj technických zmien. Pod kapotou sa po novom objavuje agregát s objemom len 1.0 l a označením SCe. Ide o náhradu za starú 1.2ku, ktorá už neplnila požiadavky najnovšej emisnej normy Euro VI. Nový litrový štvorvalec má prekvapivo stále atmosférické plnenie a dosahuje výkon 55 kW (75k). Duster obohatili o novú dvojspojkovú automatickú prevodovku so šiestimi stupňami. Tá bude dostupná s motorizáciou 1.5 dCi s výkonom 80 kW (109 k) a pohonom 4x4.