Mercedes-Benz pripravuje elektrickú ofenzívu

Peter Orosz, 26.05.2016
Do roku 2020 chce uviesť na trh minimálne štyri plne elektrické automobily. 

Automobilka Mercedes-Benz sa chce očividne chytiť toho, že nemecká vláda schválila finančnú podporu na nákup elektromobilov v hodnote 4000 eur. V portfóliu jej v súčasnosti autá s elektrickým pohonom chýbajú a padlo rozhodnutie, ktorého výsledkom budú do roku 2020 minimálne 4 nové elektromobily s trojcípou hviezdou na kapote.

Konkrétne sa má jednať o autá karosérie sedan a SUV. Nemecká automobilka kvôli tomu upravuje platformu MRA tak, aby v budúcnosti slúžila výhradne elektromobilom. Po novom ju Mercedes pracovne označuje ako Modular Electric Architecture (MEA).

Pravdepodobne pôjde o autá v rôznych cenových kategóriách. Pracuje sa tiež na rôznych systémoch pohonu, ktoré majú disponovať výkonom od 74 kW (100 koní) až do 400 kW (544 koní). Dobrou správou je, že elektrický dojazd by mal byť aspoň na úrovni 400 kilometrov, čo je pre každodenné potreby viac ako dostačujúce. S vývojom nových akumulátorov pomáha automobilke spoločnosť Accumotive.

V tomto prípade už nepôjde o inštaláciu elektrickej výzbroje a káblov do karosérie konvenčných automobilov. Nové elektromobily nemeckej značky sa budú po stránke dizajnu výrazne odlišovať od súčasných modelov. Mercedes popiera záujem konkurovať rade i od BMW, no priamemu porovnávaniu sa asi nevyhne.