Tesla pripravuje nový Roadster

Peter Orosz, 20.05.2016
Nová generácia bude väčšia a rýchlejšia. Doraziť by mala najskôr v roku 2019.

Kalifornskú automobilku asi nie je potrebné predstavovať. Model S je fenomén a kvôli novej „trojke“ boli záujemcovia ochotní stáť v rade aj celé hodiny.

Prvé auto však nebolo úplne dokonalé. Tesla Roadster bola len prezlečeným Lotusom Elise, do ktorého dali baterky. Vďaka zlému umiestneniu batérií mal Roadster k ideálnemu rozloženiu hmotnosti veľmi ďaleko a v zákrutách sa auto chovalo ako mládež v piatok večer. Interiér taktiež neoplýval luxusom súčasných modelov. Pripomínal skôr Suzuki Ignis s komfortnou výbavou ľadovej jaskyne.

Roadster bol výnimočný vďaka dvom parametrom. Prvým bolo zrýchlenie z nuly na sto za 3,7 sekundy, čo z malej Tesly robilo najagilnejší sériový elektromobil tej doby, a druhým bol dojazd takmer 400 kilometrov. Ten dosiahla použitím lítium-iónových batérií.

Tesla dokázala svetu, že elektromobil nemusí byť len plastová škatuľa bez výkonu, ktorú musíte nabíjať každú druhú križovatku. Vzbudila veľkú pozornosť verejnosti, no napriek tomu Roadster nelámal predajné rekordy a kupovali si ho hlavne fanúšikovia značky či členovia Greenpeace.

Tesla nedávno oznámila, že pripravuje druhú generáciu modelu Roadster. Postavený má byť na platforme novej „trojky“ a bude tiež praktickejší. Chýbať nebude ani „šialený“ mód, ktorý dokáže aj rodinný Model S premeniť na pretekársky špeciál. Dočkať by sme sa ho mali už v roku 2019. Tesla veľmi rada tají informácie, preto si budeme musieť na viac informácií ešte nejakú dobu počkať.